Formální vzdělávání v oblasti rodinných firem je v Česku teprve na začátku. Zapojují se do něj jen Vysoká škola ekonomická, Vysoká škola finanční a správní a Technická univerzita v Liberci. Předmět rodinné podnikání, které se na univerzitě vyučovalo poprvé v loňském zimním semestru, učí také doktorandka Zuzana Horčičková. Ta se tématu rodinných firem věnuje od roku 2014 a ke stylu učení ji inspirovala i stáž na švýcarské univerzitě v St. Gallenu, kde už dlouhodobě funguje Centrum pro rodinné podnikání. "Líbil se mi tamní interaktivní styl výuky. Víceméně pořád jsme o tématech diskutovali, což se snažím také ve větší míře používat v našem předmětu," říká Horčičková.

HN: Technická univerzita v Liberci zatím jako jedna z mála českých vysokých škol nabízí předmět přímo zaměřený na rodinné podnikání. Jaký je o něj zájem?

Otevřeli jsme pouze jeden blok pro 25 studentů, šlo o pilotní semestr, proběhl od října do ledna. Zájem byl i větší, ale je to pořád víceméně zkušební provoz, takže jsme otevřeli jen jednu třídu. Předmět si zapsali také studenti, kteří jsou dětmi majitelů rodinných podniků.