Po rozhodnutí Spojených států vypovědět jadernou smlouvu s Íránem jsou evropské státy ve své snaze dohodu zachránit bezmocné. Ve čtvrtek to řekl vysoký velitel íránských elitních revolučních gard Hosejn Salámí. Evropa podle něj nemůže v případě jaderné smlouvy jednat nezávisle.

Íránský generál komentoval úterní rozhodnutí prezidenta USA Donalda Trumpa vypovědět jadernou smlouvu, kterou v roce 2015 s Teheránem uzavřelo šest světových mocností včetně Spojených států. Írán se v ní zavázal pozastavit svůj jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí. Evropské státy po rozhodnutí Bílého domu daly najevo zájem dohodu zachovat a vyzvaly Írán, aby její ustanovení dál plnil.

Nepřátelé Íránu podle Salámího neusilují o válečný střet. "Chtějí naši zemi zahnat do kouta s pomocí hospodářské izolace. Jediným receptem je zde odpor, nikoli diplomacie," citovala Salámího agentura Fars.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Velitel íránských revolučních gard Hosejn Salámí, který často nesahá pro ostré slovo daleko, považuje za jediný recept proti nepřátelům země odpor, nikoli diplomacii.
  • Evropské státy jsou prý svázané se Spojenými státy, nemohou tedy jednat nezávisle a jadernou dohodu s USA nezachrání.
  • Pochyby o schopnosti Evropanů zachovat dohodu při životě vyjádřil ve středu v rozhovoru s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem i íránský prezident Hasan Rúhání.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.