Nedávno jsem moderoval v Bratislavě panelovou diskusi o chytrých městech. Hlavní řečník, nizozemský "expert" na tuto problematiku, prohlásil, že stěžejní charakteristikou chytrého města je, že z něj zmizela auta. Jakákoliv. Je dobře, že většina odborníků zabývajících se vývojem chytrých měst to takto zjednodušeně nevidí.

Za jedno z "nejchytřejších měst" je dnes považována Barcelona. Metropole, kde ještě donedávna nebylo lehké žít, kde byly zácpy, znečištěné ulice a hluk, se díky úsilí několika nadšených a inteligentních lidí proměnila k nepoznání. Například lampy mají zabudovaný wi-fi hotspot a jsou vybaveny senzory, které měří znečištění vzduchu, hluk na ulici či intenzitu dopravy. Podobných senzorů jsou dnes v Barceloně asi tři miliony. Ty parkovací přesně informují o tom, kde lze zaparkovat. Senzory v popelnicích zase informují, kdy se mají odvézt odpadky. Nikdo nemluví o vyhazovu aut − jenom se budou pohybovat chytřeji a sloužit trochu jinak.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.