Hlavně tam nepište naše jméno, několikrát zopakuje během rozhovoru šéf moravské firmy, která vyvíjí speciální stroje. Na trhu je s nimi úspěšná, zápolí ovšem s finančním úřadem a nechce ho dráždit. Úředníci odmítají strojírenské firmě uznat daňový odpočet, který dříve uplatnila na výzkum a vývoj. "Proti tomu se bráníme a teď na nás ještě přišla kontrola z finančáku na dotace, které jsme dostali na inovace. Nemá co najít, vše máme v pořádku. Člověk ale nikdy neví, jestli zase úředníci nevymyslí nějaký trik jako u daňových odpočtů," říká jednatel firmy, která ve svém oboru patří ke špičce.

Evropské dotace na inovativní projekty doposud považoval za bezpečnější v porovnání s daňovými odpočty, které firmy mohou dle zákona uplatnit, pokud vyvinou něco nového. "Dotace jsou sice spojené s velikým papírováním, navíc jsme kvůli zdlouhavému schvalování přišli o jeden rok a celou dotaci už nestihneme vyčerpat, ale když jsme po technické stránce splnili, co jsme měli, nebyl doteď problém. Naopak u daňových odpočtů na nás připravili past," porovnává podnikatel přímou a nepřímou podporu, kterou vývojáři mohou čerpat z veřejných zdrojů.

To se ale mění. Dotace se stávají méně jistou formou podpory, než se zdálo, a firmy na to reagují. "Už více než polovina podniků hovoří o tom, že evropské fondy pro ně nejsou atraktivní," uvádí Luděk Hanáček z daňového oddělení poradenské společnosti Deloitte. Větší nedůvěra k dotacím je podle něj v letošním roce patrná z průzkumu, který Deloitte pravidelně dělá u podnikatelů. "Z každoročních průzkumů také vychází, že 30 až 40 procent podniků vnímá jako největší nejistotu odebrání jakékoli podpory na výzkum a vývoj od kontrolních orgánů," dodává Hanáček.

Na podporu již nespoléhá například lanškrounská firma Fortell. Vyrábí díly pro automobilky, dodává výrobky pro elektronický a spotřební průmysl v tuzemsku i v různých zemích Evropy, USA, Latinské Americe a Japonsku. Řadu výrobků vyvíjí na přání zákazníků, využívala tudíž zákonné možnosti odečítat náklady na vývoj z daně z příjmů. Osmý rok ale už řeší patálie s daňovými odpočty.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.