V Africe byl ředitel Zoo Dvůr Králové odhadem tak 40krát. Je to země, jejímuž kouzlu Přemysl Rabas doslova propadl. Byl v Americe, Austrálii, Asii, plánuje navštívit Galapágy či Wrangelův ostrov, ale Afriku jen tak nějaký světadíl či země z jeho mysli a srdce nedostane. "Když tam strávíte pár týdnů, tak vám Afrika zaleze pod kůži. Když víte, jak tam voní kytky, jak dusí prach, jakou vůni má ta vlhká půda po ránu…"

Dříve Rabas šéfoval chomutovském zooparku, který africká zvířata vůbec neměl. Ale to za nimi jezdil soukromě, takový pobyt trval dva až tři měsíce. Tehdy prý byl v Africe mnohem déle než nyní, kdy tam pobývá hlavně služebně. Zoo Dvůr Králové totiž vrací do Afriky zvířata, která tam byla vyhubena, především nosorožce bílé a černé. Ovšem takové cesty se počítají jen na několik dnů.

"Jak teď dost cestuji v rámci své práce, už se mi moc nechce soukromě. Dokonce jsem někdy v situaci, kdy bych byl nejraději jen na Berounce," prozrazuje místo, kde má chatu po dědovi a které ho dodnes přitahuje. Ovšem protože jeho obdiv k Africe s ním sdílí manželka, tak tam jednou za dva roky jedou na delší dovolenou, v poslední době dokonce i s dětmi. "To jim obvykle ukazuji místa, kde běhají naši nosorožci, kde máme nějaké projekty."

Zimbabwe: Připadal si jako Indiana Jones

jarvis_5ae9a30f498e47375138807a.jpeg
Foto: archiv Přemysla Rabase

Když jel Přemysl Rabas do Afriky poprvé, rozhodl se navštívit Zimbabwe. Měl k tomu hned několik důvodů. Pobýval tam doktor Zdeněk Cakl, který s jeho pratetou kdysi pracoval v Etiopii a posléze působil také ve Vietnamu a Koreji. A pak tam měl farmu jeho spolužák z vysoké školy veterinární v Brně. S oběma se tam setkal, ale hlavně putoval zemí stopem, vlakem, autobusem a ubezpečoval se, že jeho klukovské nadšení pro Afriku je namístě.

"Byly to úžasné tři měsíce, kdy jsem netušil, co mě potká druhý den, protože jsem to neměl naplánováno. Věděl jsem samozřejmě, že se chci podívat k Viktoriiným vodopádům a do národních parků, ale jinak to bylo všechno obrovské překvapení," vypráví.

Třeba na farmě kamaráda se dostal do neobjevených podzemních chodeb, kde 130 metrů hluboko našli hroby ve skalách, keramiku, oštěpy, skalní malby… "Připadal jsem si tam jako Indiana Jones."

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.