Zpráva o tom, že vědci z Fyzikálního ústavu Akademie věd experimentálně vyrobili nový typ super­rychlé paměti, nedávno prošla většinou seriózních médií − a právem. Ještě důležitější ale je, že jde o významný přínos do oboru spintroniky, který je na nejlepší cestě rozpoutat revoluci v mikroelektronice. A možná nejen v ní.

"Křemíkové čipy během několika minulých desetiletí předvedly úžasné věci, dokonce se po nich jmenuje slavné Silicon Valley, ale teď došly na konec své cesty," říká fyzik Barry Zink z University of Denver. "Vylepšovat je jde čím dál hůř, potenciál křemíku je zřejmě vyčerpaný. A tak se nejspíš místa zrodu příštích úžasných technologií už nebudou jmenovat Silikonové údolí, ale třeba Yttriovo-železné nebo Granátové údolí."

Barry Zink při tom naráží na materiály, které by mohly nahradit křemík, a prolomit tak bariéry bránící plnění slavného Moorova zákona zdvojnásobovat kapacitu mikročipů každých 18 měsíců. Umožnit to má obor, kterému se říká spintronika. "Její obratový potenciál se pohybuje ve stovkách miliard dolarů ročně," tvrdí specializovaný server Nanotechnology Now. A server ScienceDaily.

Nechybí ani tvrzení, že spintronická zařízení budou nejen výkonná, ale i tak levná, že jednou nahradí dnešní elektroniku.

Za hranice Moorova pravidla

Už více než půlstoletí uplynulo od chvíle, kdy Gordon Moore v časopise Electronics zveřejnil tvrzení, že počet tranzistorů na mikročipu i jejich výkon se budou zdvojnásobovat v pravidelných intervalech. Tehdy to ještě nebylo nic neuvěřitelného, protože v 60. letech integrované obvody obsahovaly jen pár desítek tranzistorů. Když se ale po letech ukázalo, že Moo­rovo pravidlo platí i u čipů s vysokou hustotou prvků a s megahertzovými taktovacími frekvencemi, dostalo se mu přízviska "zákon". Debaty o tom, jak dlouho ještě může platit, od té doby v počítačové branži patří k rituálům připomínajícím disputace proroků Apokalypsy o blížícím se konci věků.

Z fyzikálního hlediska se soudný den Moorova zákona zdál být neodvratný: až se tranzistory zmenší přibližně na 16 nanometrů, začnou se chovat podle pravidel kvantové mechaniky, což znamená, že přestanou fungovat. Z toho se dá předpovědět konec vlády Moorova pravidla, a tedy  i konec digitální revoluce někdy okolo roku 2020 nebo nepříliš dlouho po něm.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.