Spojené státy a země Evropské unie mají další měsíc na to, aby se vyhnuly obchodní válce. Americký prezident Donald Trump na poslední chvíli prodloužil platnost výjimky, kterou státům EU přiznal z dovozních cel na ocel a hliník. Evropští výrobci tak mají ještě 30 dní jistotu, že cla nebudou muset platit. EU ale požaduje trvalou výjimku, jinak odpoví odvetnými cly na vybrané americké produkty. Mezi klíčovými spojenci, USA a EU, by v tom případě vypukla obchodní válka.

Trump zavedl 25procentní cla na dovoz oceli a 10procentní tarify na import hliníku. Evropanům a dalším americkým spojencům z nich přiznal výjimku, která ale platila jen do konce dubna. Americký prezident ji nakonec prodloužil o dalších 30 dní, do konce června. Washington tvrdí, že se během této doby chce s EU, ale i s Kanadou nebo Mexikem domluvit na tom, jak tyto země svůj vývoz do Spojených států omezí. Američané prosazují například zavedení kvót na to, kolik oceli a hliníku by se mohlo do jejich země ze zahraničí dovézt.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Spojené státy prodloužily zemím EU platnost výjimky z cel na ocel a hliník do konce června.
  • Washington po EU požaduje snížení dovozu oceli a uzavření dohody o snížení cel na průmyslové výrobky.
  • EU je o tom ochotna jednat, nejdřív ale požaduje, aby jejím zemím Američané přiznali neomezenou výjimku z cel na ocel a hliník.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.