Ačkoli zítřejší jednání České národní banky žádnou změnu v nastavení úrokových sazeb nepřinese, půjde o důležité zasedání. Centrální banka zveřejní své čerstvé ekonomické odhady, včetně vývoje inflace, HDP a kurzu koruny.

V minulé prognóze ČNB předpokládala, že utahování měnové politiky bude letos probíhat zejména pomocí silnější koruny. Předchozí prognóza, jež byla zveřejněna po únorovém zvýšení základní sazby na 0,75 procenta, s dalším růstem úroků po zbytek roku příliš nepočítala. Euro však podle ní mělo již ve 2. čtvrtletí stát méně než 25 korun. Vývoj posledních měsíců však naznačuje, že česká měna nebude posilovat tak rychle a zaostane za původním předpokladem ČNB. Nebude-li však ekonomika chlazena silnější korunou, mělo by to znamenat prostor pro dřívější zvyšování sazeb.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • ČNB zveřejní své čerstvé ekonomické odhady.
  • Trh bude zajímat především předpokládaná kombinace vývoje kurzu koruny a úrokových sazeb.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru