Když se automobilky, které vyrábějí spíše běžná auta za rozumné peníze, rozhodnou postavit luxusní model, obvykle s ním moc neprorazí. Ti, kteří mají při pořízení auta hlouběji do kapsy, totiž neocení, že je levnější než prémiová konkurence, a klienti luxusních značek se většinou dívají na nováčka bez patřičného renomé spatra. Ač se nesluší to přiznávat na rovinu, o image jde v tomto automobilovém segmentu především.

Jenže v případě nového luxusního sedanu od značky Kia se potvrdilo pravidlo o výjimce. Stinger, který se začal prodávat v loňském roce, totiž sklízí jen samou chválu. Ve skutečnosti jde o liftback, tedy vůz s výklopnou zádí a čtveřicí dveří. Má velmi atraktivní tvary a především ohromuje jízdními vlastnostmi.

Rozhodně to není Kia jako každá jiná. Navíc jde o zadokolku, tedy v základní verzi s dvoulitrovým benzinovým motorem. A právě tu jsme si mohli otestovat.

Tento motor je tak trochu ve stínu vrcholného šestiválce s pohonem všech kol, avšak neprávem. Po nastartování sice nemá tak nádherně jadrný bublavý zvukový projev jako 3.3 V6 s výkonem 370 koní, ale 255 koňských sil přenášených od dvoulitru na zadní nápravu je pořád slušná porce. Zá­bavných aut už je na trhu jako šafránu, a když už, nejsou za hubičku.

Tabulka technických parametrů

Kia Stinger 2.0 T-GDI

Motor: benzinový přeplňovaný čtyřválec
Výkon: 188 kW (255 k)
Toč. moment: 353 Nm
Zrychlení 0–100 km/h: 6,0 s
Max. rychlost: 240 km/h
Komb. spotřeba: 7,9 l / 100 km
Cena: 1 099 980 Kč

Dvoulitrový Stinger dokazuje, že radost z řízení zajistí nejen brutální výkon na nápravě, ale především precizní ovladatelnost vozu. Jakmile usednete za volant, jako byste se s touto Kiou sžili. Je velmi jistá v zatáčkách a dá se dobře číst, co se s podvozkem právě děje. V ostřeji projeté vlásence nádherně tlačí záď dopředu. Je to fantastické auto na okresky.