Jako bumerang se vrací klíčová otázka: Stavět, či nestavět nový jaderný zdroj? Protože faktem je, že Dukovany nevydrží věčně, ostatně ani Temelín, a elektřina bude potřeba.

Při posledním rozhodování před pár lety nebyli so­ciální demokraté schopni rozhoupat se k nějakému závěru. Nyní bude rozhodovat Babiš.

Ať bude výsledek jakýkoliv, v této otázce není dopředu jednoznačná odpověď. Což je pro Babiše milé, jakýkoliv závěr půjde vyargumentovat. Legitimní otázkou je, zda má stavět stát, nebo soukromý subjekt. Protože elektřina je nejen potřebná pro chod společnosti, ale zároveň je to i tržní komodita.

V té souvislosti mě napadá detail z doby, kdy se stavěl Temelín. Ten stál sto miliard korun a jeden z argumentů pro stavbu byl, že Češi budou mít levnější elektřinu. Jak se ukázalo, byl to nesmysl. Takže pozor na líbivé teze, jde o tvrdý byznys.

V aktuálním vydání Ekonomu se kromě jaderného tématu dočtete mimo jiné i to, jak smýšlí významný český mlynář Daniel Perner o mladé generaci nebo o Babišovi. Dále představujeme plány ministerstva financí na revoluci v daních nebo nastiňujeme budoucnost českého rumu. A mnoho dalšího. Hezké čtení.