Od voleb uplynulo už pět měsíců a tandemu Miloš Zeman a Andrej Babiš se zatím nepodařilo sestavit vládu s důvěrou poslanců. Teď se mluví o červnu, ale kdoví. To vše kritizují nejen politici mimo hnutí ANO 2011, ale ve stále větší míře i domácí podnikatelé.

Někteří se totiž obávají, že stále nekončící politická nejistota může pokazit byznys nebo přinejmenším bránit přijímání zásadnějších rozhodnutí. Například Markéta Stržínková, ředitelka pojišťovny pohledávek Atradius pro střední a východní Evropu přirovnala současnou situaci v České republice k firmě bez šéfů.

Existují přitom konkrétní výhrady. "Není jasné, jaká tu bude vláda, není jasné ani to, co se bude dít s daněmi a jak to bude se stabilitou právního prostředí. Obojí podnikatele zajímá," řekl Ekonomu například místopředseda Unie malých a středních podniků David Šeich. Naráží na skutečnost, že byznys stále neví, do jaké míry bude do daňových záležitostí, ale i do podoby pracovního práva, stanovení minimálních mezd či vyplácení nemocenských dávek mluvit levice. Současně připomíná, že za tahanic o novou vládu nemá premiér v demisi čas a vlastně ani prestiž k ekonomické diplomacii. Tou se zabývá jen prezident. "Nová a stabilní vláda by tu proto měla být co nejdříve. Už teď je pozdě," tvrdí David Šeich.

Kdo rozhodne o jádru?

Problémem je i chybějící rozhodnutí o budoucnosti jaderné energetiky. "Už za Sobotkova kabinetu vznikl dvou- až tříletý skluz. Jednotlivé úkoly dané energetickou koncepcí a národním akčním plánem se přestaly plnit ještě před volbami a skluz pokračuje i nyní," míní Miroslav Kowalec, viceprezident České nukleární společnosti. Ohrožen je tak především plán výstavby nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany, který podle jeho názoru bude potřebný po roce 2035, kde začnou dosluhovat existující reaktory.

Rovněž šéf strojírenské firmy Tedom Josef Jeleček soudí, že jedině vláda s důvěrou může dělat zásadní rozhodnutí. Obavy neskrývá ani ředitel společnosti Isolit-Bravo Kvido Štěpánek − nejistota znamená méně rozhodnutí o investicích.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.