Od loňského dubna platí přísnější doporučení ČNB na hypotéky. Z nabídek bank vymizely hypotéky nad 90 procent hodnoty nemovitosti. Banky také přitvrdily, daleko více prověřují žadatelovy příjmy a míru jeho celkového zadlužení.

Podle Vladimíra Weisse, finančního poradce firmy Partners Financial Services, se ale zpřísnění tolik nedotklo žadatelů o úvěry do 80 procent hodnoty nemovitosti.

HN: Dle výsledků březnového šetření ČNB mezi bankami se dostupnost úvěrů na bydlení v prvním čtvrtletí dále snížila, protože pokračoval trend posledního roku – růst sazeb a zpřísňování podmínek úvěrů. Jak se to projevilo?

Vývoj koresponduje s doporučeními České národní banky z loňského léta. ČNB bankám doporučuje větší obezřetnost při posuzování žadatelů o úvěr nad 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti. ČNB chce, aby banky více zohledňovaly celkové zadlužení žadatele vzhledem k jeho ročnímu příjmu, tedy ukazatel DTI. A také poměr veškerých závazků, které platí měsíčně, vůči jeho měsíčnímu příjmu, což je ukazatel DSTI. Jako rizikové centrální banka přitom zmiňovala hypotéky vyšší než osminásobek ročního příjmu žadatele a dále pak, když měsíční splátka všech závazků přesáhne 40 procent jeho čistého měsíčního příjmu. Zpřísňování podmínek se tedy týká hlavně zmíněných úvěrů nad 80 procent zástavní hodnoty.

To velice podstatné omezení dostupnosti hypoték nastalo už od dubna 2017. Banky mohou poskytovat už jen 90procentní úvěry, a to ještě velmi omezeně. Před tím to mohlo být až 95 procent.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se