S příchodem druhého jara, které vítá jako nejmocnější politik světa, se Donald Trump rozhodl splnit hlavní předvolební slib. Chce oživit americký průmysl, který léta trpěl zavíráním továren a odlivem pracovních míst do zahraničí, zejména Číny.
Místo založení agentury pro přilákání investic ve stylu českého CzechInvestu začali Trump a jeho poradce pro obchod Peter Navarro překopávat dvě desetiletí stará pravidla, podle kterých se řídí mezinárodní obchod. Pro USA už přestala být výhodná, tvrdí oba muži již mnoho let.
"Naši obchodní partneři si z nás dělají blázny. Budou muset Donalda Trumpa začít respektovat, protože se postaví proti neférovým obchodním praktikám," řekl Navarro v roce 2016 jako čerstvý člen Trumpova volebního týmu v rozhovoru pro americký webový časopis Ozy.
Trump přešel od slov k činům
O dva roky později se devětašedesátiletý Navarro, ekonom s titulem z Harvardu a také autor knih o čínské hrozbě pro americkou ekonomiku, dočkal naplnění svého proroctví. Prezident Trump přinutil Evropskou unii, Čínu a další země k jednání o tom, jak zastavit léta trvající růst deficitu, který USA vykazují v obchodu se zbytkem světa.
Podle kritiků se prezident a jeho poradce mýlí, protože v současnosti je globální ekonomika natolik vzájemně propojená, že nastavené vztahy nelze zlepšit ve prospěch amerického hospodářství pomocí dvoustranných mezinárodních obchodních dohod. Oběti podle nich budou na všech stranách.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později