Zájem investorů na trhu fúzí akvizic zůstává vysoký, důvodem je přebytek peněz na trhu i díky levnému úvěrovému financování. "Přetrvává zájem o kvalitní aktiva, kterých je na trhu relativně málo," tvrdí Štěpán Flieger, vedoucí oddělení fúzí a akvizic ze společnosti EY v České republice. Již nyní se podle jeho slov rýsují některé perspektivní transakce i z hlediska evropského trhu.

Jaké jsou hlavní důvody poměrně vysoké akviziční aktivity, která se na trhu drží již několik let?

U nás jsou to především silné makro­ekonomické fundamenty. Ale to samé lze vlastně vztáhnout i na hlavní obchodní partnery především z Evropské unie. A další motivací pro transakce je pokračující fenomén nástupnictví u privátně vlastněných českých firem. V několika případech šlo například také o snahu řešit nedostatek vlastních kapacit, zejména zaměstnanců.

Je stále vyjednávání o ceně tím nejdůležitějším v celém procesu? Tím, že je na trhu dost peněz, "šponují" prodávající ceny?

Nejdůležitější je vztah ceny ke kvalitě aktiva ve smyslu jeho dlouhodobě udržitelné ziskovosti a nerizikovosti. Pokud za stejně kvalitní aktivum platíte stále více − například vlivem rostoucího množství disponibilních zdrojů, tak samozřejmě přesouváte výhodnost transakce do rukou prodávajícího na úkor kupujícího.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.