Většina lidí by odmítla doprovázet podnikatele Ondřeje Dědinu na jeho cestách. To, že hledá takzvaně neprofláknutá nebo turisticky nezajímavá místa, je lákavé. Ale on jde do extrémů. Dere se neprostupnou krajinou v doprovodu komárů a je šťastný.

"Stačí mi, když někdo řekne, že to tam vypadá neosídleně, a já se nadchnu," přiznává člen představenstva české IT firmy Mibcon. "Mám rád divoká opravdová místa. Turisté z mého pohledu krásu těchto území devastují."

Nedávno se vrátil z Gruzie, kde se ve volném terénu věnoval skialpinismu. Plány tamních lidí na výstavbu lyžařských lanovek a ubytovacích kapacit ho ubezpečily, že výpravu stihl v nejvyšší čas. S partou podobně smýšlejících lidí aktuálně fandí zemím, které nazývají "sekce stán" − Kyrgyzstán, Turkmenistán, Uzbekistán, Tádžikistán a podobně.

Služebně se Dědina pohybuje především v evropských metropolích. Soukromě vyráží tak šestkrát do roka na delší cesty jednak do už vzpomínané divočiny, ale i na civilizovanější místa s manželkou. Osamělé výpravy jsou výjimkou, trvají maximálně víkend, protože ho nebaví být sám. "To jen když si potřebuji vyčistit hlavu. Nedávno jsem byl v Doupovských horách a přespal tam pod širákem."

Kamčatka: Medvědi se u jezer pasou na lososech

jarvis_5abb8048498e8f145358dbc2.jpeg
Foto: Archiv Ondřeje Dědiny