Českým nábytkářským firmám se daří navyšovat výrobu již sedmým rokem v řadě. Loni prodaly zboží za 44,68 miliardy korun, což je přibližně o 40 milionů korun více než předloni. Údaje vyplývají z dat Českého statistického úřadu, společnosti Apicon a Asociace českých nábytkářů.

Za stále rostoucími prodeji stojí fakt, že tuzemské podniky vyrábí dražší produkty s přidanou hodnotou. Okolo pětiny jejich zboží končí v cizině.

Nábytkáři za hranice loni vyvezli zboží za více než 27 miliard korun. Přibližně třetina exportu míří do Německa, s velkým odstupem následuje Slovensko, Francie nebo USA. Mezi největší tuzemské exportéry patří společnosti jako TON, Nábytek Jinak, Jelínek nebo Hanák nábytek.

Přestože mají tuzemské podniky za sebou dobrý rok, obor rostl pomaleji, než nábytkářská asociace odhadovala. Jednou z příčin bylo posilování koruny. "Je tomu tak proto, že většina firem má smlouvy v eurech," říká tajemník Asociace českých nábytkářů Tomáš Lukeš. Podíl na pomalejším růstu má také trh práce. "Lidé chybí snad ve všech firmách a asi na všech pozicích," dodává Lukeš.