Potravinářské společnosti Hamé loni stouply tržby o 154 milionů korun a meziročně tak narostly o 2,7 procenta na 5,1 miliardy korun. V číslech zatím nejsou zahrnuty výsledky společnosti Agrimex, která je největším českým výrobcem mražené zeleniny.

Výrobci trvanlivých, chlazených a nově i zmrazených potravin se dařilo doma i v cizině. V Česku, které spotřebovává více než polovinu produkce firmy, posílily tržby o více než čtyři procenta, v Maďarsku dokonce o pět procent. Téměř o čtrnáct procent narostl odbyt firmy na Ukrajině a výrazně se zvýšil vývoz i do Izraele, Itálie, Vietnamu či Nizozemska.

Společnost je z růstu tržeb ve střední Evropě a v Rusku spokojená, v dalších zemích však chce export rozložit lépe. "Objem našeho vývozu z Česka mimo naše tradiční trhy totiž meziročně klesl, což z velké části způsobilo značné posílení koruny po skončení měnových intervencí ČNB zhruba před rokem," řekl generální ředitel celé skupiny Hamé Martin Štrupl.

Dalším faktorem, který měl vliv na nižší vývozy, byly rostoucí ceny surovin, zejména vepřového masa, které za poslední rok zdražilo podle firmy o desítky procent. Hamé na to bylo nuceno reagovat a zvýšit ceny pro své odběratele.