Senátor a známý režisér večerníčků Václav Chaloupek byl jedním z prvních politiků, kteří se během projevu prezidenta Miloše Zemana zvedli a odešli z Vladislavského sálu Pražského hradu. A to na protest proti Zemanovu nenávistnému projevu. "Kdyby tohle slintal na Barrandově u Soukupa, tak je mi to jedno. Ale vzhledem k tomu, že toto je oficiální projev prezidenta, tak to ne, to poslouchat nebudu," vysvětlil.

Proč jste se zvedl během projevu prezidenta a odešel ze sálu?

Já ho hodnotil jako projev, ve kterém si opět vyřizuje svoje osobní účty, není nestranný, nechce spojovat. To jsem poslouchat nemohl. Rozhodně chce rozdělovat společnost a jeho ješitnost, nenávist a mstivost vyplavaly na povrch. Když jsem slyšel, že mluvil o České televizi a vysílání, může k tomu mít různé výhrady, ale nesmí pozvat barrandovského slimáka, který sedí o čtyři řady vedle.

Několik vašich kolegů to, zda vůbec přijdou na inauguraci, zvažovalo. Jak vy?

Měl jsem z toho ošklivý pocit a říkal jsem si, že nepůjdu. Ale pak jsem si řekl, že musím jít za těch 2,7 milionu lidí, kteří ho nevolili, že tam s tím křížem půjdu. Považoval jsem to za povinnost. Ale nepovažoval jsem za povinnost poslouchat ten nenávistný projev.