Novým náčelníkem Generálního štábu bude Aleš Opata, oznámila ve čtvrtek ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO). Opata dosud zastával funkci zástupce náčelníka Generálního štábu. Do funkce by měl nastoupit 1. května. Návrh na odvolání nynějšího náčelníka Josefa Bečváře předloží Šlechtová vládě příští čtvrtek. Prvním úkolem nového náčelníka Generálního štábu bude reorganizace velení české armády, dodala ministryně.

Šlechtová chce s novým náčelníkem řešit také vyzbrojení armády. "Budu se s ním bavit o velkých akvizicích, které armáda bude potřebovat," uvedla. Ministryně očekává, že Opata zajistí, aby armáda měla jednotné požadavky ohledně vybavení. "Jde o to, aby se Generální štáb choval jako tým, abych tam neměla rozpolcené generály, kteří se mezi sebou dohadují," řekla. "Je pro mě nepřijatelné, aby mi jeden generál říkal něco a za týden další generál úplně něco jiného," dodala.

Návrh na jmenování Opaty Šlechtová předem projednala s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) i prezidentem Milošem Zemanem. Prezidentovi záměr sdělila na schůzce ve středu, Zeman byl s výběrem spokojen, uvedla. Výběr nástupce Bečváře konzultovala i s odbornou veřejností a vojskem. Opata má podle ní u vojáků velký respekt, což pro ni bylo při rozhodování důležité. Jako argument pro volbu Opaty uvedla Šlechtová také jeho velitelské angažmá na zahraničních misích v Kosovu nebo v Afghánistánu.

Příští týden ve čtvrtek Šlechtová předloží kabinetu v demisi návrh, který bude obsahovat požadavek na odvolání Bečváře a jmenování jeho nástupce Opaty. Po projednání vládou ministryně návrh představí obrannému výboru sněmovny. "Je mi ukládáno ho projednat, není povinností, aby byl schválen," dodala Šlechtová. Ve čtvrtek se chce ve sněmovně sejít s předsedkyní výboru Janou Černochovou (ODS), aby domluvily termín projednání. "Je to urgentní vzhledem k tomu, že nový náčelník Generálního štábu by měl nastoupit prvního května," řekla.

Bečvářovi vypršelo funkční období loni v létě. Předchůdce Šlechtové Martin Stropnický (ANO) mu jeho závazek prodloužil. Šlechtová uvedla, že novou žádost o prodloužení Bečvářova působení odmítla i kvůli tomu, že Bečvář dosáhl důchodového věku. "Prodlužování závazku napodruhé není dobré ani jako signál pro vojáky," řekla Šlechtová. "Pana armádního generála Bečváře maximálně respektuji, ale každý se musíme smířit s tím, co už jsme udělali," dodala.

Ministryně novinářům řekla, že po nástupu Opaty očekává i omlazení velitelské struktury armády. "Chci vytáhnout mladší generaci do řízení a velení Armády České republiky," uvedla. "Chceme obměnit celé vedení a řízení, bude to opravdu enormní krok," doplnila. Změny podle ní jdou v ruku v ruce s reorganizací armády podle standardů NATO, která by měla být hotová v roce 2019.

Opata prošel řadu zahraničních misí, působil i na velitelství NATO

Generál Aleš Opata vystudoval Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově, později studoval také na Vysoké škole velení a štábu námořní pěchoty v USA, Královské akademii obranných studií ve Velké Británii a na NATO Defence College v Itálii. 

V minulosti se účastnil řady zahraničních misí. Mezi lety 1992 a 1993 a v roce 1995 působil například v misi OSN UNPROFOR na území bývalé Jugoslávie, roce 1996 se účastnil mise IFOR v Bosně a Hercegovině a v roce 2007 byl velitelem kontingentu AČR a náčelníkem štábu mnohonárodního provinčního rekonstrukčního týmu v operaci ISAF v Afghánistánu.

Vojenskou kariéru zahájil v roce 1987 u 4. tankové divize v Jihlavě, kde byl velitelem čety, později pak velitelem tankového praporu. Zde působil až do roku 1990. V roce 1998 se stal zástupcem velitele 43. výsadkového mechanizovaného praporu v Chrudimi a v letech 1999-2003 byl velitelem 43. výsadkového praporu. V roce 2010 byl jmenován zástupcem náčelníka Generálního štábu, v roce 2013 nastoupil do funkce národního vojenského představitele ČR při Vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě (SHAPE) v Monsu v Belgii a loni v srpnu byl jmenován do současné funkce zástupce náčelníka Generálního štábu.

Loni v říjnu ho prezident Miloš Zeman jmenoval do druhé nejvyšší české vojenské hodnosti generálporučíka, do hodnosti brigádního generála byl jmenován v říjnu 2008, do hodnosti generálmajora v říjnu 2011.

Je držitelem řady vyznamenání, např. Kříže obrany státu ministra obrany ČR, Záslužného kříže ministra obrany ČR I. stupně, francouzského řádu Rytíř čestné legie, Francouzského válečného kříže s bronzovou hvězdou, medailí OSN operací UNPROFOR, IFOR, SFOR, KFOR či medaile NATO operace ISAF.