Lidovci zatím získali 48 poslaneckých podpisů k tomu, aby na nadcházející schůzi sněmovny mohli prosadit jednání o odvolání předsedy SPD Tomia Okamury z vedení dolní komory. Potřebují jich 80. Čekají na ODS, STAN a především ANO, odkud mají dosud jediný podpis, řekl v úterý novinářům předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek.

Pokud se lidovcům potřebných osm desítek podpisů nepodaří shromáždit do odpoledního zahájení nynější schůze, budou iniciovat mimořádné zasedání. Okamurovi hrozí odvolání kvůli jeho výrokům ohledně protektorátního koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku.

Místopředseda poslanců STAN Vít Rakušan novinářům řekl, že Okamura nemůže zastávat jednu z nejvyšších ústavních funkcí. Poslanců STAN je šest. Podle místopředsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové se Okamura, který je "znám extrémními a xenofobními názory", neměl místopředsedou sněmovny vůbec stát.

Podpisy kromě TOP 09 dodali lidovcům také piráti a ČSSD.

Odvolání Okamury podle Jana Birkeho (ČSSD) podpoří 14 z 15 poslanců sociální demokracie. Podle dostupných informací odmítl podpis připojit Jaroslav Foldyna. ČSSD bude podporovat tajné hlasování, aby se každý mohl svobodně vyjádřit, uvedl Birke.

Věří, že v tomto směru nebude fungovat "ďábelská koalice ANO, KSČM a SPD", která měla loni hlavní vliv na obsazení funkcí ve sněmovně.

KSČM se podle svého předsedy Vojtěcha Filipa k návrhu nepřipojí. "Jsem přesvědčen, že Okamura se omluvil, a nemáme důvod podepsat iniciativu KDU-ČSL," uvedl Filip. Důvodem jdou podle něj styky představitelů KDU-ČSL se "Sudeťáky" a půlmiliardová suma za výkup vepřína v blízkosti tábora v Letech.

"Odpovědnost leží na poslancích ANO. Buď jim je vyjádření Okamury jedno, nebo se s ním ztotožňují," uvedl Bartošek.

Omluva za nepřesné výroky

ANO má se 78 poslanci ve sněmovně nejsilnější frakci, Okamuru si pozvalo na jednání svého klubu. Na něm se předseda SPD za své výroky omluvil. Předseda poslanců SPD Radim Fiala označil snahu lidovců o odvolání Okamury z vedení sněmovny za politický boj, jehož smyslem je oslabit případnou podporu SPD a KSČM menšinové vládě ANO v čele s Andrejem Babišem. Okamura a Fiala to po návštěvě v poslaneckém klubu ANO řekli novinářům.

Oba prý na jednání klubu ANO pobyli jen krátce a nechali na poslancích nejsilnější parlamentní frakce, aby vše sami zvážili. Okamura uvedl, že řekl poslancům ANO jen tři věty. "Řekl jsem, že za nepřesné výroky jsem se omluvil, a vysvětlil jsem, že jsme nezpochybňovali hrůzy holokaustu," řekl.

Okamura podle kritiků svými výroky o režimu v tomto táboře v Letech znevážil oběti romského holokaustu, které tam zahynuly. Šéf SPD v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat.

Okamurovi kritici poukazují i na slova dalších zástupců SPD v těchto záležitostech, včetně obviněného bývalého tajemníka klubu Jaroslava Staníka.

Okamura se proti vyjádřením, že zpochybňuje holokaust, ohradil.

Už dříve řekl, že SPD nezpochybňuje utrpení lidí v táboře v Letech za protektorátu, má ale výhrady k tomu, jak se řeší pietní místo, a zejména ke způsobu, jakým stát odkoupil vepřín v jeho blízkosti.