Operační systém Windows od Microsoftu znají všichni a používá ho většina lidstva. Málokdo ale ví, komu za něj vděčíme. Že to nebyl Bill Gates, kdo koncept grafického prostředí s okny ovládaný myší vymyslel, není pro většinu lidí tajemství. Často bývá za autora nápadu, který běžnému uživateli umožnil ochočení počítače bez potřeby znát desítky textových příkazů s komplexní sadou parametrů, pokládán populární vizionář Steve Jobs. Jeho zásluha ale byla "jen" v tom, že elegantní grafické rozhraní a myš ve svém Macintoshi nabídl solventním masám. Znalci počítačové historie vědí, že Apple ještě před "Mackem" přišel na trh s velmi pokročilou Lisou, která už všechny náležitosti moderního počítače měla. Jenže ani Lisa si primát mezi "user friendly" computery nárokovat nemůže.

Pro správnou odpověď musíme jít ještě o dost hlouběji do historie. Prvním počítačem, který kupujícímu nabídl skoro vše, na co jsme dnes zvyklí, vznikl ve firmě, kterou si spojujeme s jiným odvětvím. Pravým zakladatelem linie vedoucí k Windows 10, OS X či grafickým nadstavbám unixových systémů, je počítač Xerox Alto, který právě slaví 45. narozeniny.

Jeho tvůrci předběhli tryskem běžící počítačový svět o celé desetiletí. Stavět přitom mohli na gejzíru myšlenek, který vytryskl už před půlstoletím.