Sociální demokracii povede dosavadní místopředseda strany a místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Ve druhém kole hlasování na nedělním mimořádném sjezdu strany v Hradci Králové získal potřebný nadpoloviční počet hlasů a porazil tak bývalého jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu, který se stal prvním místopředsedou strany.

Hamáček dostal podle oficiálních výsledků volby 272 z 516 platných hlasů. Zimolu volilo 224 delegátů sjezdu. Lístky si vyzvedlo 527 delegátů. Ke zvolení tak bylo třeba 264 hlasů.

Prioritou ČSSD jsou podle nového předsedy strany Jana Hamáčka podzimní komunální a senátní volby. "Doufám, že z nedělního sjezdu a z jeho pokračování vzejde silný tým vedení sociální demokracie, který si ten podzim vytkne. Úkolem je přesvědčit voliče, kteří od nás odešli, že sociální demokracie je tady pro ně, a že má smysl se vrátit," řekl Hamáček krátce po svém zvolení novinářům.

Hamáček byl následně přítomnými delegáty pověřen jednáním o vládě s ANO a dalšími stranami. Kabinet se nesmí opírat o hlasy hnutí Svoboda a přímá demokracie. ČSSD současně vyzvala ANO, aby nenominovalo do vlády trestně stíhané osoby. Sjezd nehlasoval o přísnějším návrhu sociálnědemokratických senátorů, který měl označit trestně stíhané osoby za zásadní překážku vstupu do vlády.

V kandidátském projevu Hamáček s ohledem na trestní stíhání předsedy ANO a premiéra v demisi Andreje Babiše Hamáček uvedl, že účast trestně stíhaných ve vládě není možná.

Vstoupení Miloše Zemana, který ve svém projevu nikoho na předsedu strany jmenovitě nedoporučil, Hamáčka nepřekvapilo. "Stojím o co nejkorektnější vztahy s prezidentem. Pokud bude mít pan prezident zájem, jsem připraven se s ním setkat a představit mu vizi toho, jak má fungovat sociální demokracie, a jak já si představuji spolupráci s prezidentem," řekl Hamáček.

Už v prvním kole neuspěl dosavadní úřadující šéf strany Milan Chovanec, který ČSSD vedl od loňské rezignace tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky.

Delegáti ČSSD měli na mimořádném sjezdu, který se koná čtyři měsíce po neúspěchu ve volbách, na výběr z celkem sedmi kandidátů na předsedu. Kromě už zmiňovaných Hamáčka, Zimoly a Chovance o post usilovali také bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík, poslanec a olomoucký primátor Antonín Staněk a starostka České Lípy Romana Žatecká. Bez nominace z regionů šel do volby předsedy Jan Jukl. Na funkce místopředsedů se přihlásila třicítka uchazečů.

Sjezd, který navštívil i bývalý předseda strany a současný prezident Miloš Zeman, by se měl vyslovit také k tomu, zda by měla ČSSD vyjednávat s hnutím ANO o vládní spolupráci. Zeman doporučil sociálním demokratům, aby vyjednávali o účasti ve vládě. Osobně však prezident soudí, že ČSSD by neměla požadovat vládní křesla, jen pozice náměstků. To později zkritizoval Chovanec, podle něj se nesmí strana prodat lacino. Hnutí ANO je prý partner, který sociální demokracii prodá, kdykoliv se mu to bude hodit.

Za důvod poklesu preferencí ČSSD pak prezident považuje to, že v čele neměla silnou osobnost. Nepřímo zmínil bývalého premiéra Bohuslava Sobotku, který loni několik měsíců před volbami opustil funkci předsedy strany.

Sjezd sociální demokracie byl kvůli nabitému programu přerušen. Pokračování sjezdu je naplánováno na 7. dubna od 10:00. Na programu bude mimo jiné i volba nových místopředsedů.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
18.2.2018 20:31 | Online reportáž končí

Vážení čtenáři, online reportáž ze 40. sjezdu ČSSD končí. Děkujeme za pozornost.

18.2.2018 20:21 | Hamáček byl pověřen jednáním o vládě

Před samotným přerušením sjezdu stihli delegáti ještě pověřit nové vedení strany jednáním o vládě s ANO a dalšími stranami. 

Podle usnesení se kabinet nesmí opírat o hlasy hnutí Svoboda a přímá demokracie. ČSSD současně vyzvala ANO, aby nenominovalo do vlády trestně stíhané osoby. Sjezd nehlasoval o přísnějším návrhu sociálnědemokratických senátorů, který měl označit trestně stíhané osoby za zásadní překážku vstupu do vlády.

18.2.2018 20:11 | 40. schůze ČSSD byla přerušena

Předseda strany přerušil schůzi ČSSD na 7. dubna. Delegáti se postupně rozcházejí.

18.2.2018 20:03 | Delegáti jednaní o možné spolupráci s ANO

Delegáti promlouvají o případné účasti ve vládě. Jedno usnesení o podobě případné spolupráce s parlamentními stranami navrhl nový předseda strany Jan Hamáček. Opoziční usnesená navrhuje předseda Senátu Milan Štěch.

18.2.2018 19:24 | Stávající místopředsedové rezignovali na své funkce

Lubomír Zaorálek, Michaela Marxová, Petr Dolínek a Jan Birke právě podali své rezignace na funkce místopředsedů strany tak, aby mohlo být zvoleno nové místopředsednictvo.

18.2.2018 19:18 | Prvním místopředsedou se stal Jiří Zimola

Statutárním místopředsedou ČSSD zvolil sjezd strany Jiřího Zimolu. Bývalý jihočeský hejtman porazil v dnešní volbě na mimořádném sjezdu sociální demokracie poslance a někdejšího brněnského primátora Romana Onderku. Zimola na sjezdu postoupil do druhého kola v předchozí volbě předsedy, kde ho však porazil místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

18.2.2018 19:00 | Nastává debata ke stanovám

Delegáti se postupně vracejí na svá místa. Před samotným vyhlášením vítěze na pozici prvního místopředsedy ještě proběhne debata ke stanovám strany.

18.2.2018 18:37 | Objevují se první gratulace

 

18.2.2018 18:19 | Na prvního místopředsedu jsou nominovaní pouze dva kandidáti

O pozici prvního místopředsedy se bude ucházet neúspěšný kandidát na předsedu Jiří Zimola a exprimátor jihomoravské metropole Roman Onderka.

Delegáti mají čas na volbu do 18:55.

"Slibuji si, že výsledkem sjezdu musí být vzkaz veřejnosti, našim voličům, že sociální demokracie se znovu nadechuje, že z pozice pod hladinou vyplouváme nahoru," řekl v nominačním projevu Zimola. Chce důvěru, protože si, jak uvedl, umí představit být dvojkou za nově zvoleným předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, který ho v této volbě porazil. Zimola podotkl, že se naučil prohrávat.

Onderka řekl, že ČSSD hraje "blbě", proto její voliči ve sněmovních volbách utekli k hnutí ANO Andreje Babiše nebo k volebním urnám nepřišli vůbec. ČSSD musí začít mluvit podle Onderky jasně a srozumitelně. "Program nemáme špatný, ale neumíme ho sdělit," soudí. První místopředseda by se neměl bát říci předsedovi jiný názor do očí, dodal.

Vyslovil se proti tomu, aby ČSSD podpořila novou Babišovu vládu jen za několik náměstků, jak sociálním demokratům radil dopoledne prezident Miloš Zeman. Buď ČSSD půjde do vlády bez stíhaného člověka, tedy Babiše, nebo odejde do opozice, řekl.

18.2.2018 18:03 | Následuje volba místopředsedů

Po 15 minutové pauze, kterou delegáti využívají ke gratulaci novému předsedovi ke zvolení, bude následovat volba stranických místopředsedů.