Pro rodinné firmy je důležitá komunikace mezi generacemi a také včasná příprava následovníků na převzetí řízení podniku. Myslí si to více než 90 procent českých vlastníků firem, kteří byli osloveni v průzkumu poradenské společnosti KPMG. Zkušenosti z praxe ovšem ukazují, že kromě mezilidských vztahů je třeba klást důraz i na to, aby měl rodinný podnik vhodnou právní formu nebo aby vztahy mezi nástupníky upravovaly psané smlouvy. Jinak se může stát, že podnik ohrozí jediná špatná investice nebo se předání firmy zkomplikuje ve chvíli, kdy k němu dojde dříve, než její zakladatel původně plánoval.

"Spousta rodičů, kteří jsou zároveň podnikateli, nechce ukřivdit žádnému dítěti, a tak rozdělí společnost na stejně velké díly s tím, že si děti už nějak poradí. To je ale alibismus," řekl na setkání majitelů rodinných firem ředitel advokátní kanceláře KPMG Legal Martin Hrdlík.

Konferenci, jejímž hlavním partnerem byla společnost KPMG, pořádaly Hospodářské noviny už po osmé.

Konference HN

O předávání rodinných podniků diskutovali ředitel KPMG Legal Martin Hrdlík, za společnost Komterm Milan Jelínek, majitel Vafo Pavel Bouška, majitel společnosti Sulko Libor Suchánek a šéfredaktor HN Martin Jašminský.

Roční kapesné

Aby vůbec měli podnikatelé majetek komu předat, řeší, jak vychovat své děti k tomu, aby uměly hospodařit. Milan Jelínek, zakladatel společnosti Komterm, která poskytuje energetické služby, tak nechal své děti, aby si sestavovaly vlastní roční rozpočet.

"Musely si spočítat, jaké náklady mají a kolik peněz budou potřebovat. Celou částku pak najednou dostaly na svůj účet. S tím si musely celý rok vystačit," popisuje Milan Jelínek svůj systém. Podle něj se osvědčil. Syn Jan, který dnes rodinný podnik vede, si dokázal z kapesného vytvořit i rezervu.

Že je důležité v rodině podporovat podnikavého ducha, se podle nejnovějšího Evropského barometru rodinných firem společnosti KMPG shodnou více než čtyři pětiny českých podniků. Drtivá většina respondentů studie také nepochybuje o důležitosti rovnováhy mezi rodinou a byznysem.

"Byl jsem vychovaný v tom, abychom se se sourozenci měli všichni rádi, a to byla myšlenka, která ovlivňovala také moje rozhodování ve firmě," říká majitel společnosti na výrobu oken Sulko Libor Suchánek, který má tři děti.

"Původně jsem chtěl společnost rozdělit na tři díly, dvaapadesát procent by dostal nejstarší syn Petr. Dcera a mladší syn pak měli mít po necelé čtvrtině. Oba se ale svého podílu vzdali," vysvětluje Suchánek a dodává, že oběma mladším potomkům zajistil bydlení a společnost přenechal nejstaršímu synovi. Sám už chodí synovi do firmy jen radit.

JAK TO VIDÍ RODINNÉ FIRMY

Právník Martin Hrdlík upozorňuje, že ústní dohoda mezi nástupníky je jedna věc, rozhodující jsou ale platné dokumenty. "Jejich vyhotovení není nijak časově náročný proces, hlavní je ale vymyslet scénář," říká Hrdlík. Dodává také, že majitelé často vymýšlejí, jak společnost rozdělit a předat, zapomínají ale na to, jak zajistit chod firmy v případě, že by náhle zemřeli nebo ji nebyli sami schopni dál řídit. Pokud podnikatel nechce, aby se majetek dědil podle zákonné posloupnosti, měl by sepsat závěť nebo uzavřít dědickou smlouvu. Řešením může být i založení svěřenského fondu.

"Je potřeba nastavit procesy ve firmě tak, aby společnost mohla fungovat i bez přítomnosti vlastníka," říká právník.

Jak expandovat a neohrozit rodinný byznys?

Mít dobře strukturovanou společnost se vyplatí nejen v případě tragických událostí. Vhodné uspořádání firmy pomůže i při expanzi do zahraničí nebo investicích do dalších projektů. S tím má zkušenosti i Pavel Bouška, majitel firmy Vafo, která vyrábí krmivo pro psy a kočky. Bouška nejprve převzal rodinnou firmu po otci a později se rozhodl, že rozšíří svůj byznys i do dalších odvětví. Dnes je společníkem ve Vinohradském pivovaru, investoval také do internetového supermarketu Košík.cz.

"Zprvu bylo Vafo společností s ručením omezeným. To byla absolutně nevyhovující struktura," vysvětluje Bouška. Aby se ujistil, že pokud se investice ukáže jako špatná, neohrozí celý rodinný podnik, zřídil takzvaný family office neboli fond rodinného majetku. Díky němu jsou od sebe jednotlivé investice oddělené.

Konference Hospodářských novin na téma: Rodinné bohatství
Konference_Hospodarskych_novin_na_tema_Rodinne_bohatstvi.jpg