Tip:

Za zkoušku stojí svěží zmrzlina z podmáslí v rafinované kombinaci s křupavou pohankou a rakvičkou.

Turisty do pražské Hergetovy Cihelny přitahuje romantická atmosféra ozdobená dechberoucím výhledem na Karlův most, pražské gastronomické nadšence zase precizní ukázky moderní gastronomie, pod nimiž je podepsán mladý šéfkuchař Vojtěch Václavík.

Jeho pokrmy jsou propracované do posledních detailů, a přestože řada z nich vypadá na první pohled poměrně jednoduše, v jednotlivých komponentech se skrývá spousta poctivé, řemeslné kuchařské práce.

Z nabídky:

Consommé z hovězí oháňky, smažené knedlíčky s oháňkou

195 korun

jarvis_5a7b180c498eef5a8f9ac863.jpeg

Ossobuco z jeleního kolínka, šípková omáčka

485 korun

jarvis_5a7b180d498eef5a8f9ac867.jpeg

Za příklad poslouží třeba netradiční prezentace tatarského bifteku z jeleního hřbetu, který je dochucen majonézou z fermentovaných hub, nakládanými cibulkami a cibulovým popelem. Nebo další hvězda zářící na současném menu v podobě bramborové placičky rösti podávané se zauzeným pstružím kaviárem, kysanou smetanou, koprem a nastrouhanou sušenou bresaolou. A potěší také prvotřídní consommé připravené z hovězí oháňky, servírované s knedlíčky gyoza, plněnými směsí hovězího masa, bylinek a hnědého másla.

Jedním z favoritů zimního menu je zvěřina, konkrétně jelení koleno připravené ve formě ossobuca, jež šéfkuchař servíruje s bramborovou kaší ochucenou křenem, se šípkovou omáčkou, houbami a chuťově výraznou morkovou kroketou. A ještě dvě netradiční rybí sestavy − pečený candát se podává s kadeřávkem a špagetami, zatímco pošírovaného platýze z Islandu doprovází na talíři omáčka ze slávek a bramborový fondant.

Současné menu bude k dispozici do konce března. Novinkou podniku je Café Cihelna. V nabídce kavárny najdou hosté nejen výběrovou kávu, smothie či freshe, ale také dva druhy pasty, dva burgery či focacciu připravenou v peci na dřevo a plněnou třeba šunkou nebo sýrem. A nechybí ani domácí povidlové buchty.

Podívejte se, jak v restauraci Hergetova Cihelna připravují hovězí vývar:

Šéfkuchař restaurace Hergetova Cihelna Vojtěch Václavík nám ukázal, jak se dělá poctivý vývar z hovězí oháňky.

Rozhovor s šéfkuchařem: Vojtěch Václavík

Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo a jak ho připravujete?

Adresa:

Hergetova Cihelna

Cihelná 2
Praha 1
www.kampa­group.com

Obávám se, že nedokážu vybrat pouze jedno jídlo, hodně vysoko v mém žebříčku figurují třeba různé druhy těstovin. Miluju boloňské, carbonara, aglio olio, ale když mám čas, velkou radost si udělám třeba i roastbeefem s pečenými brambory, dušenou zeleninou a domácí tatarkou. Opravdu těžko říct, teď jsme si třeba dělali vepřové na paprice a to je taky velká srdcovka..

Jakou národní kuchyni máte nejraději a proč?

Mám moc rád tu naší, ale nedá se to jíst pořád, pak taky Itálii, Asii, Francii. Každá má něco do sebe a pořád je co objevovat.

Pokud byste měl vyslat jedno tradiční české jídlo na světovou gastronomickou olympiádu, jaké by to bylo?

Nebál bych se tam poslat klidně svíčkovou. Ta kombinace chutí je nepřekonatelná. Stačilo by si s ní trochu pohrát a pak taky záleží, jaká olympiáda by to byla, na Bocuse d’Or by si to s ní chtělo pohrát hodně :-)