Cestování, respektive půlroční studijní pobyt na Université Paris-Est Créteil v polovině 80. let ovlivnil Vladimíra Velebného natolik, že dnes je úspěšným byznysmenem. Jeho farmaceutická a kosmetická firma Contipro, celosvětově známá především výrobou kyseliny hyaluronové, v 90. letech čerpala z poznatků této cesty. Její zakladatel ve Francii viděl, jak má fungovat spojení vědy s praxí.

"V Československu se o tom jen mluvilo, ve Francii to bylo jiné. Chtěl jsem něco podobného realizovat doma, ale šlo to až po revoluci," vzpomíná Velebný, jak dostal nabídku na pařížské univerzitě zůstat. Ovšem doma měl manželku a dvě děti. "Šel jsem na českou ambasádu v Paříži požádat, aby mi prodloužili pobyt. Řekli, že to posoudí, a doma manželku ihned vyšetřovala Státní bezpečnost. Když jsem se vrátil, tak si mě předvolali třikrát."

Když později rozjel vlastní byznys, k cestování po světě se vrátil. Jezdil na odborné konference a především za obchodními partnery, protože Contipro je vysoce exportní společnost. "Po roce 2004 bylo období, kdy jsem býval na pracovních cestách tak pět měsíců v roce," říká Velebný.

V současné době už má na podobné cesty obchodní tým, ale i tak vyjíždí do zahraničí přednášet, míří na odborná sympozia a veletrhy. Ve firmě se dál aktivně věnuje výzkumu, takže ani dnes se nerozmýšlí a balí, když je třeba dohodnout nějakou spolupráci kolem vývoje nebo jednat s opravdu velkými farmaceutickými firmami.

A soukromě? "S manželkou vyrážíme autem po Evropě a s sebou vezeme stan. Rádi kempujeme," přiznává Velebný.

Island: Za papuchalky na vrcholy skal

jarvis_5a7ad68d498e83d12c48457f.jpeg
Foto: archiv Vladimíra Velebného

Organizátorkou soukromých cest Vladimíra Velebného je jeho manželka, která například na Islandu rozhodla, že vyjedou za papuchalky. "Cesta se posléze změnila na autokros. Podél ležely utržené výfuky, blatníky, tlumiče, dokonce ve škarpě i celé auto. Ale dojeli jsme," líčí Velebný.

Kolonie papuchalků se vyskytují na vrcholcích skal, protože tito "mořští papoušci" si hloubí nory v hlíně, na rozhraní skály a země. "Dostali jsme se k nim tak na tři metry. Úžasný pohled."

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Úspěšným byznysmenem se stal majitel farmaceutické a kosmetické firmy Contipro i díky půlročnímu pobytu ve Francii v 80. letech.
  • Do malajsijské džungle radí necestovat v sandálech a šortkách. Vystoupit z uvázlého auta do vody je koledou o bolestivý kousanec.
  • Nalétal stovky tisíc kilometrů. Ale jednou Vladimír Velebný zažil, že si i pilot oddechl: "Zaplať bůh, že jsme to přežili."

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.