Celý svůj profesní život zasvětila daním a poslední léta Andreji Babišovi. Před dvěma roky, kdy byl šéf hnutí ANO ministrem financí, se Alena Schillerová stala jeho náměstkyní pro daně a cla. Ukázala, že je mnohem víc než loajální státní úřednice a uznávaná odbornice na správu daní. To doložila jako spoluautorka prestižního komentáře k daňovému řádu.

Šéfkou státní kasy se mohla stát už dříve. Loni v květnu, kdy tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) sesadil Babiše z funkce, byla připravena ho na financích nahradit. Coby kariérní úřednice seděla mezi ministry za ANO v restauraci průhonické sokolovny, kam si Andrej Babiš povolává lidi na schůzky, a účastnila se jednání o řešení vládní krize. Schillerová vždy kladla důraz na to, že je odbornou náměstkyní, kterou se stala na základě výběrového řízení podle zákona o státní službě. O své apolitičnosti ale už po seanci v Průhonicích těžko mohla ještě někoho přesvědčovat. Ostatně premiér Sobotka ji tehdy odmítl s tím, že nemá předpoklady pro dobrý výkon funkce.

Pro šéfa hnutí ANO je ovšem naprosto spolehlivou osobou. Na počátku účinkování v jeho vládě to celému národu předvedla u zprávy OLAF, potvrzující podezření na dotační podvod u Čapího hnízda. Zpráva je díky Hospodářským novinám veřejná, Schillerová ji ale dál tají. A tvrdí, že ti, kteří ji měli dostat, ji dostali.

Alenka v říši daní

Pro ministryni je Babiš šéf, který se poslouchá na slovo. Jestli marketéři v hnutí ANO usoudili, že šéf finanční správy Martin Janeček jim nedělá dobré jméno a měl by být vyměněn, jak už dříve žádala řada politiků, ministryně tomu prý nebude bránit. Myslí si to více lidí, kteří ji dobře znají. Jenom − jako správná byrokratka − bude podle očekávání postupovat tak, aby se zavděčila i služebnímu zákonu.

Na přímý dotaz Ekonomu, jestli je šéf finanční správy Janeček mužem na svém místě a zda uvažuje o personální změně, Schillerová jednoznačně neodpověděla. "Na číslech se jasně ukazuje, že panu generálnímu řediteli se podařilo úspěšně zavést několik klíčových opatření, která slouží k narovnání podnikatelského prostředí a pomáhají finanční správě bojovat s daňovými úniky. Kontrolní hlášení i EET svými přínosy předčily naše očekávání a přinášejí požadovaný efekt," oceňuje ministryně. Pak ovšem připojuje: "Osobně nyní budu tlačit na to, aby finanční správa byla srozumitelná, a tam vidím velký prostor pro zlepšení."