Je nepochybně lehčí prognózovat, co nás čeká za deset či dvacet let, než to, kam směřujeme v nejbližším období. Přesto lze říci, že jednou z nejvýznamnějších výzev, kterým Evropa už dnes čelí, je nárůst negativních postojů k evropské integraci. Je to možná důsledek ekonomické krize v letech 2008−2013, migrační krize, ale také stagnace životní úrovně středních a nižších vrstev. Pozitivní je, že se extremismu a antievropským populistům v posledním období nepodařilo dostat ve volbách k moci v žádné významné evropské zemi.

Na vlně europesimismu se odehrálo v minulém roce i britské referendum, které iniciovalo brexit. První výzvou pro rok 2018 tak bude zvládnutí procesu vystoupení Británie. V unii dojde k novému "rozdání karet" a posílení hlasu Německa a eurozóny, která bude tvořit 85 procent unijního HDP. Evropská unie bude muset přijmout reformy a posilovat nejen svůj hospodářský, ale i sociální rozměr.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.