Ne, kdo se stane 29. ledna českým prezidentem, se nedočtete. Ba ani to, kdo projde do druhého kola. Všechno sice zatím nasvědčuje tomu, že se do finále dostanou současný prezident Miloš Zeman a expředseda Akademie věd Jiří Drahoš, přičemž jejich šance na vítězství jsou vyrovnané. Jenže historie nás naučila, že prediktivní síla výzkumů i bezprostředně před volbami je nevelká. A u přímé volby prezidenta to platí dvojnásob. Překvapení vyloučit nelze. Takže opatrně.

Model výzkumníků Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, který agreguje průzkumy a doplňuje je kurzy sázkových kanceláří, přisuzoval v prosinci oběma favoritům shodně 44procentní pravděpodobnost zvolení. Ostatní byli daleko vzadu. Textař Michal Horáček a expremiér Mirek Topolánek měli pravděpodobnost zvolení kolem pěti procent. Zbytek pelotonu (Pavel Fischer, Marek Hilšer, Vratislav Kulhánek a další) se pohyboval pod jedním procentem. Zdálo by se tak, že je víceméně hotovo, alespoň pokud jde o postup do druhého kola volby.

Jenže když se podíváme, co se odehrálo v prezidentské volbě před pěti lety, jistota mizí. Ještě týden před prvním kolem prakticky všechny průzkumy tvrdily, že dál půjdou Miloš Zeman a expremiér Jan Fischer. Například PPM Factum předpovídala Zemanovi v prvním kole zisk 25,1 procenta, Fischerovi 20,1 procenta. Karel Schwarzenberg byl až čtvrtý (11 procent). Skutečný výsledek? Zeman v prvním kole dostal 24,21 procenta, ale velmi těsně za ním se se ziskem 23,40 procenta umístil Karel Schwarzenberg. Jan Fischer zcela propadl (16,35 procenta).

Tak trochu marný boj s "želé"

Fischera, expremiéra "úřednické" vlády z let 2009−2010, přitom skoro celý rok před volbami preferovala třetina voličů a mělo se za to, že nebude mít konkurenci. Jenže v úplném závěru kampaně ztratil, protože se předvedl jako nevýrazný kandidát. Dostal nelichotivou přezdívku "želé" a voliči dali přednost vyhraněným konkurentům.

Důvod k obavám má tedy hlavně Jiří Drahoš. Objektivně vzato sice tak "gumový" jako Fischer v žádném případě není, ale ve veřejném prostoru srovnání s "želé" Fischerem poletují, takže Drahoš zvolna získává podobnou pověst. Bojuje se s tím těžko.