Začátek nového roku se ponese v duchu jádra. Nejde ani tak o to, že po letech problémů budou reaktory v Temelíně a Dukovanech snad konečně vyrábět na maximum a bez zbytečných odstávek. Jaderný bude proto, že po šesti letech nejistot by se mělo konečně rozhodnout, za co a jestli vůbec v Česku vznikne nový reaktor.

Je jasné, že politikům se do toho moc chtít nebude. Jádro tu sice bylo vždy poměrně populární, ale financování výstavby za 200 miliard korun už ne. Nyní to ale o čtyři roky znovu odsunout nepůjde. Stávající dukovanské bloky pomalu dosluhují a aby byl nový zdroj hotový do roku 2035, kdy začne odstavování těch stávajících, je nutné začít vybírat dodavatele již na jaře nového roku.

Je tak možné, že případná dostavba nových jaderných bloků bude jedním z prvních velkých rozhodnutí, která bude muset udělat premiér Andrej Babiš. Jeho volba ministra průmyslu, kterým se stal kovaný energetik Tomáš Hüner, naznačuje, že si toho je vědom.

Jeho téměř čtyřleté působení na postu vicepremiéra ani mediální prohlášení nicméně příliš optimismu ohledně rychlého rozhodnutí neslibují. A tak i přesto, že z ČEZ i ministerstva průmyslu už rok zní, že času není nazbyt, uvedl nedávno Babiš v Hospodářských novinách, že pro něj rozhodnutí "není prioritou".

Již šest let je kvůli cenám elektřiny jasné, že bez státních garancí či podpory se nový reaktor postavit nedá.

V otázce výstavby nových jaderných bloků se přitom za poslední čtyři roky v Česku moc nezměnilo. Jádro je drahé, elektřina levná, návratnost projektu za 200 miliard nejistá. Na jednu stranu jsme tak sice od vlády Bohuslava So­botky slyšeli, že nové bloky stát potře­buje a že budou. Vznikly dokonce výbory, komise a první studie. Ale jediné, co se i přes shodu o potřebnosti jádra během působení minulé vlády opravdu změnilo, je to, že už se nemluví o dvou blocích v Temelíně, ale v první řadě jde o jeden v Dukovanech. S Temelínem sice Státní energetická koncepce také počítá, zatím ale není na pořadu dne.