Komika vítají na pódiu ovace publika. Potlesk neutichá. Komik se snaží tleskající diváky utišit. "Děkuji, opravdu děkuji, jste skvělí," říká. A pokračuje: "Jsem opravdu rád, že máte tak dobrou náladu. Vzhledem k tomu, co před pár minutami proběhlo na Twitteru," zarazí se, když diváci přestanou tleskat. "Vy jste to nečetli? Vy nevíte, co se děje?"

Publikum ztichne. Muž u mikrofonu se zasměje. "Ne, dělám si legraci. Nic se nestalo. Ale to je svět, ve kterém žijeme. Všichni jsme napjatí a trneme. Co udělal? Co zase provedl?"

Patton Oswalt patří do první ligy amerických stand-up komiků. Po náhlé smrti manželky v roce 2016 se vrátil na pódia a natočil tzv. speciál pro Netflix.

Říká: "Myslím, že by to mohl být způsob, jak v příštích pár letech vyváznout z přepadení. Chlap vám strčí bouchačku do obličeje a chce vaši peněženku. Říkáte: Tady ji máš. A chceš i moje klíče od domu? Protože je po všem. Asi víš, co se děje, nebo ne? Už ses byl podívat na Twitteru? A než se vzpamatuje, uteču pryč."

Twitter se v minulém roce stal jedním z důvodů americké neurózy. Každý, kdo ho používá, ho dnes otvírá s pocitem úzkosti. Jak opět říká Patton Oswalt: "Trnu a sám sebe se ptám. Co zase tweetoval? Co provedl? A ať je téma dne na Twitteru cokoliv, tak to automaticky spojuju s ním. Například jsou to 'štěňátka'. A první, co mě napadne, je myšlenka: Panebože, on zabil všechna štěňátka!!"

Kdo? Samozřejmě Donald Trump. Kalné ráno 9. listopadu 2016 změnilo americkou historii. A také americký zábavní průmysl. Když je politik jako Donald Trump najednou nejmocnějším mužem světa, jaká je to vlastně zpráva pro ty, kteří se živí humorem? Dobrá, anebo špatná?

Oswalt tvrdí, že špatná. Ano, souhlasí s tím, že Trump je inspirací klidně pro milion vtipů. Problém je ovšem právě v tom počtu. Je jich zkrátka příliš mnoho. Každý den nové, a druhý den další.