Loňský teroristický útok na berlínský vánoční trh připomíná od včerejška památník se jmény dvanácti obětí a zemí, odkud pocházely. Je mezi nimi i Češka Naďa Čižmárová, která při útoku islámského radikála také zahynula. Napříč památníkem se táhne dlouhá trhlina, která symbolizuje přelom, jejž útok v životech postižených i ve společnosti způsobil. K památníku dorazila i německá kancléřka Angela Merkelová, kterou v předchozích týdnech kritizovali v otevřeném dopise pozůstalí kvůli chybám v prevenci před útoky, pochybení úřadů, ale i nedostatečné podpoře po atentátu. Merkelová se s nimi sešla poprvé v pondělí, v předvečer prvního výročí smutné události. U památníku včera prohlásila, že i ona sama se chce poučit z chyb v přístupu k pozůstalým. Včerejšek byl podle Merkelové nejen dnem smutku, ale i dnem vůle dělat věci lépe.

Související

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru