Protekcionisté a hnutí za "navrácení kontroly občanům" budou vzkvétat tak dlouho, dokud bude globalizace postrádat jasné vedení a lidskou tvář a dokud se bude řítit jako splašený vlak, který se vymkl kontrole.

Smutné je, že pro miliony lidí se globalizace nestala nadávkou zdaleka bezdůvodně. Většina se dnes shodne, že volný obchod bez férových pravidel znamená pro miliony osob prohru a jen pro hrstku výhru. Neregulované kapitálové toky mohou destabilizovat ekonomiky. A prohlubující se sociální nerovnost může být špatná pro růst.

Tyto poznatky představují zásadní slabiny tržního fundamentalismu − kladoucího důraz na liberalizaci, deregulaci, privatizaci, snižování daní a zmenšování role státu −, který v politických kruzích v posledních desetiletích převládal. Po globální finanční krizi už dokážeme akceptovat skutečnost, že jednotlivci a korporace jednající výlučně ve vlastním zájmu neslouží vždy zájmům veřejným.

Gordon Brown

Bývalý premiér a ministr financí Velké Británie je zvláštním vyslancem Organizace spojených národů pro globální vzdělávání a předsedou Mezinárodní komise pro financování globálních vzdělávacích příležitostí. Kromě toho předsedá poradní komisi nadace Catalyst.

Nové ekonomické paradigma pro globální éru se však stále nezrodilo. V nastalém vakuu získávají půdu pod nohama protekcionismus, antiobchodní populismus a neliberální − a často xenofobní − nacionalismus, které jsou dále přiživovány strachem ze stagnujících mezd, nezaměstnanosti v důsledku nástupu nových technologií a rostoucí nejistoty.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.