Jakou klíčovou událost může přinést rok 2018? Do budoucnosti nevidíme. Ale udělejme aspoň myšlenkový pokus. V první řadě se nabízí myšlenka na hospodářský cyklus. Zajisté, ekonomika roste, ať už hovoříme o Česku, Evropě, USA anebo o většině zemí s výjimkou nešťastné Venezuely a podobně. Ale vzpomeňme si, kdy naposledy vycházely novinové titulky jako "Nezaměstnanost ve Francii na dvacetiletém minimu", "Španělská nezaměstnanost rekordně nízká za posledních 25 let", "Nedostatek pracovních sil trápí české exportéry" a tak dále.

Ano, bylo to v roce 2007. V roce, kdy velká finanční krize byla již vlastně v průběhu, jen se o ní tolik nemluvilo a nepsalo. O rok později propukla s plnou parádou.

Znamená to, že se všechno to trápení bude opakovat? Ale vůbec ne. Hospodářský cyklus není nikdy dokonale periodický. Vlastně bychom měli mluvit spíše o hospodářském náhodném stochastickém oscilátoru, ale to zní příliš složitě. Podstata věci je taková, že některé děje v ekonomice se opakují, ale s různou periodou a různou intenzitou. Není tedy ani zdaleka jisté, zda se příští rok dostaví recese, nebo zatím ještě ne. Recese může přijít třeba v roce 2019 anebo ještě později: kdo tvrdí, že je schopný předpovídat, lže.