ODS by chtěla razantnější snížení daní, než navrhuje v programovém prohlášení menšinová vláda hnutí ANO. Nelíbí se jí také zachování elektronické evidence tržeb. Menšinový kabinet ale nepodpoří kvůli tomu, že se měl premiér Andrej Babiš (ANO) nejprve snažit o vytvoření většinové koalice, řekl novinářům po schůzce s Babišem předseda ODS Petr Fiala. Babiš uvedl, že v prvním kole jednání se sněmovními stranami, které se uskuteční před Vánoci, neočekává, že by získal příslib důvěry pro svůj kabinet.

"Jsme přesvědčeni, že menšinová vláda má být až ten poslední pokus, když selže jednání o většinové vládě. Nic takového hnutí ANO nedělalo. Jsme také přesvědčeni, že jsme nedostali mandát od našich voličů, abychom podporovali jednobarevnou vládu hnutí ANO," řekl Fiala.

V programovém prohlášení vlády ANO jsou podle něj návrhy, které by pro občanské demokraty byly přijatelné, s jinými naopak ODS nesouhlasí.

O detailech v úterý ale zástupci ODS a ANO nejednali, protože občanští demokraté Babišovu vládu podpořit nehodlají.

Babiš řekl, že nečeká od schůzek se sněmovními stranami v tomto týdnu příslib důvěry pro svůj kabinet. "Je to první kolo," řekl a připomněl, že chce v rozhovorech pokračovat po Novém roce.

"Já nevím, jestli proběhne další schůzka. Dnes jsme se bavili o podpoře vládního programu, tam jsme řekli své stanovisko. Teď předpokládám, že hnutí ANO bude hledat podporu jinde," řekl k možnosti dalších rozhovorů Fiala. Nechtěl spekulovat o tom, jak by se situace změnila, kdyby Babišova vláda nezískala 10. ledna důvěru sněmovny.

Pro Česko není dobré, aby byl premiér trestně stíhaný, řekli lidovci

Lidovci trvají na tom, že nemohou uvažovat o podílu na vládě nebo podpoře takové vlády, v níž by byl někdo trestně stíhán nebo obviněn. Oznámili to po úterní schůzce se zástupci ANO. Předseda hnutí a premiér Andrej Babiš řekl, že se na jednání příliš nemluvilo o programovém prohlášení kabinetu. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek před novináři označil programové prohlášení za nerealistické, podle něj na obsažené sliby není dost peněz.

"Myslím si, že se lišíme ve všem. KDU-ČSL má stále stejné stanovisko, jejich představa je, hlavně aby ve vládě nebyl Babiš," řekl premiér novinářům po jednání.

"Není to nic vůči panu Babišovi. Řekl jsem, že by se to týkalo stejně pana (předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava) Faltýnka, pana (poslance ODS Bohuslava) Svobody, pana (libereckého hejtmana za STAN Martina) Půty a kohokoli dalšího. Není to věc osobní, je to principiální," řekl Bělobrádek s poukazem na další politiky, kteří byli obviněni. "Pro Českou republiku a její mezinárodní reputaci není dobré, aby byl člen vlády nebo dokonce premiér trestně stíhaný," uvedl.

Debata o navrženém programovém prohlášení menšinové vlády se podle Babiše vůbec nekonala. "Tam je zásadně jiný názor na to, jaká má být vláda a kdo v ní má sedět," řekl.

Lidovci to odmítli, podle nich ANO ztratilo zájem diskutovat poté, co KDU-ČSL vyloučila podporu současné vlády. Samotné programové prohlášení lidovci kritizovali jako nerealistický návrh, pro který nelze získat dostatečné peníze. Vadí jim i to, že vláda ANO předložila pouze návrh programového prohlášení a chce do něj doplňovat návrhy ostatních stran. "Je to, jako když pejsek a kočička vařili dort," řekl Bělobrádek.

KDU-ČSL také kritizovala skutečnost, že ANO sestavilo menšinovou vládu a neusilovalo o vznik kabinetu s většinou ve sněmovně. Podle Bělobrádka se chce ANO dostat do pozice, kdy jakékoli úspěchy bude označovat za výsledek vládní práce a o neúspěších bude mluvit jako o důsledku neochoty sněmovní většiny s ním spolupracovat.

Babiš nebyl spokojen ani s atmosférou jednání, podle něj byla horší než na předchozí schůzce ANO s ODS. Na té se podle něj mluvilo věcně, i když i ODS zopakovala svůj názor, že menšinový kabinet ANO nepodpoří.

TOP 09 bude s ANO jednat ve čtvrtek, podporu vlády vylučuje

TOP 09 se sejde k jednání s hnutím ANO o možné podpoře jeho vlády ve čtvrtek. Novinářům to v úterý řekl předseda strany Jiří Pospíšil, zároveň ale vyloučil možnost, že TOP 09 poskytne důvěru menšinovému kabinetu Andreje Babiše (ANO). Pokud ale vláda přijde s jednotlivými zákony, které budou odpovídat programu TOP 09, je strana podle Pospíšila připravena pro ně hlasovat.

"TOP 09 nepodpoří tuto vládu, nevysloví jí důvěru a je připravena aktivně hlasovat proti vládě," řekl Pospíšil.

Jednotlivé zákony navržené vládou by TOP 09 podpořit mohla, u dlouhodobějších záležitostí, jako je vysílání vojenských misí, ale strana předpokládá, že je bude navrhovat až kabinet s důvěrou sněmovny.

Piráti v úterý zopakovali své stanovisko zveřejněné po volbách, že kabinet ANO nepodpoří, chtějí pouze jednat o programových shodách.

"Tématem nebude určitě podpora menšinové vlády, to jsme vyřešili na první schůzce po volbách. Jdeme projednávat, jak byly zohledněny naše priority," řekl předseda pirátů Ivan Bartoš. Připomněl, že piráti předložili ANO 20 svých priorit, od hnutí dostali informaci, že na 15 z nich je shoda. Nyní pirátští odborníci zjišťují, nakolik se tato oznámená shoda promítla do programového prohlášení kabinetu.

"V tuto chvíli nemáme nad čím přemýšlet, jedině nad tím, že důvěru této vládě nedáme. Nemá náš politický program ve svém prohlášení ani partikulárně, ani se o to nesnažila," řekl předseda SPD Tomio Okamura. Při hlasování o důvěře chce zohlednit také to, jak se vláda ANO postaví k návrhům zákonů o referendu, o odvolatelnosti politiků a o zákazu šíření islámu, které SPD ve sněmovně předložila.

Babiš chce před Vánoci mluvit se zástupci všech sněmovních stran o možné podpoře nebo toleranci svého menšinového kabinetu. Ve středu bude ANO jednat s ČSSD, s hnutím STAN a s KSČM, ve čtvrtek přijdou na řadu kromě TOP 09 také piráti a SPD. Druhé kolo jednání plánuje Babiš po Novém roce, před sněmovnu se žádostí o důvěru předstoupí 10. ledna.