Můžeme si o prezidentské funkci, tak jak ji máme zabudovanou v systému, myslet cokoliv, třeba že je to pohrobek Rakouska-Uherska, že je prezident novodobým papalášem, hrajícím si na monarchu, že okupuje nejvýznamnější kulturní památku země a se svojí suitou utrácí zcela bez kontroly stovky milionů korun daňových poplatníků.

Nicméně nemůžeme pominout, že jde o funkci s velkým vlivem. A nejedná se pouze o to, že jmenuje členy bankovní rady nebo rektory vysokých škol, drží klíč od korunovačních klenotů nebo každoročně obřadně uděluje metály. Jak jsme viděli, prezident může vést vlastní byznysovou politiku, připouštět či nepřipouštět vybrané podnikatele k významným zahraničním obchodům. Nebo si dokonce mýrnyx týrnyx jmenovat vlastní vládu a udržovat ji měsíce v chodu bez důvěry parlamentu.

Prezident současný i kandidáti rádi říkají, že hájí či budou hájit zájmy občanů. Čí zájmy hájí současný prezident, si může každý dovodit sám. Bezpochyby v tom velkou roli hraje i partička kolem hlavy státu v čele s Mynářem či Nejedlým. Kým se obklopují další uchazeči o Hrad? Kdo jsou lidé v pozadí, kteří je podporují či financují a kteří by mohli mít v budoucnu vliv na prezidentovo rozhodování? Čtěte Ekonom.

Citát týdne

Cena bitcoinu nemá jiné limity než fantazii a šílenství.

David Marek, ekonom společnosti Deloitte

Související