Prosazení exbankéře a dosavadního ministra financíMateusze Morawieckého na post polského premiéra se na první pohled může zdát pouhou změnou image vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Motivace jejího šéfa Jaroslawa Kaczyńského mohou být ale silnější. Chce po dvou letech vlády osvěžit vládní tým, znejistět znesvářené skupiny uvnitř vládního tábora a Morawieckého ještě více učinit politicky na sobě závislým. Morawiecki, který by se měl premiérského křesla ujmout v úterý, totiž nemá ani ve vládní straně vlastní pevné postavení.

Ale druhý pohled může naznačit, že premiér Morawiecki může znamenat pro PiS i pro Polsko hlubší a delší změnu. Polsko se díky jeho ambicióznímu programu může stát opravdu silnou ekonomikou, ale zároveň úspěch Morawieckého může na dlouho zabetonovat PiS u vlády.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Nový polský premiér je politicky plně závislý na šéfovi strany Jaroslawu Kaczyńském.
  • Morawiecki má velkou šanci prosadit svoji vizi modernizace Polska a dovést PiS k volebnímu vítězství v roce 2019.
  • Pro EU bude Morawiecki přijatelnější tváří, i když bude hájit kontroverzní reformy.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.