Elon Musk, majitel kalifornské automobilky Tesla, vyhlásil při premiéře svých dvou nových modelů definitivní konec spalovacích motorů. Je to odvážné tvrzení, ale výstřední miliardář jde do boje hned s dvojicí novinek. V obou případech jde sice zatím jen o koncepty, které ovšem naznačují, že už je možné vyrobit auta do zásuvky schopná dlouhého dojezdu. A také neuvěřitelných rychlostí.

Kladivem na supersportovní automobily se stala Tesla Roadster. Novinka nese stejné jméno jako úplně první auto, které automobilka vyráběla téměř před deseti lety. Nic jiného s ním ale společného nemá. Vůz totiž pohání elektromotor schopný postarat se o zrychlení z nuly na 96 km/h (Tesla uvádí údaje vždy jen v mílích) za 1,9 sekundy. Pokud to potvrdí i v sériovém provedení tohoto vozu, stane se nejrychlejším vozem planety, kdy porazí i takové rivaly, jako jsou Bugatti Chiron nebo Koenigsegg Agera. Přiblíží se jim i rychlostí, protože by měl uhánět až 402 km/h.

Musk zároveň slibuje, že auto si na palubě poveze baterie o kapacitě 200 kWh, které umožní dojezd téměř 1000 kilometrů na jedno nabití. Taková vzdálenost by znamenala pro elektromobily malou revoluci a Tesla by se stala autem na baterky s nejdelším dojezdem na světě. I koncepty ostatních automobilek, které slibují uvedení na trh zhruba do dvou až pěti let, naznačují přibližně poloviční dojezd. Uvedení Tesly Roadster je zatím ve hvězdách, očekává se rok 2020. Cena pak okolo pěti milionů korun.