Čím dál častěji zaznívají předpovědi toho, za jak dlouhou, respektive krátkou dobu budou na ulicích už jen autonomní vozidla. V horizontu 20 let prý přestane být dovolené řídit "ručně". S názorem, že jednoho dne řízení plně převezmou automatické systémy, lze v podstatě souhlasit. Úvodní otázka tak snad ani nemá znít "kdo bude řídit?", ale spíše "dokdy bude ještě řídit člověk?".

Je však nutné si uvědomit, že ač se technický rozvoj řítí vpřed mílovými kroky, je třeba urazit ještě dlouhou cestu. Na ní se musí vyřešit etické otázky týkající se naprogramování vozidla, či dokonce jeho samostatného rozhodování v krizových situacích. Má auto v případě neodvratitelné kolize preferovat život posádky, či okolních účastníků provozu? Také je nutné nastavit příslušný právní rámec, jenž bude dostatečně řešit odpovědnost za škodu způsobenou autonomním systémem včetně případného systému povinného pojištění. Současná legislativa se totiž v určitém okamžiku vývoje nejspíše ukáže jako nevyhovující. Specifické problémy přinese i období, v němž se budou na silnici míjet autonomní a neautonomní vozy. Například v Německu již přijímají legislativu pro testování vozidel, která nevyžadují ani dohled lidského řidiče, v běžném provozu. Velké vášně vzbuzuje též otázka dopadů na za­městnanost. Ta se koneckonců netýká jen řidičů, ale robotizace výroby a provozu obecně. V neposlední řadě je třeba řidiče psychicky připravit na fakt, že jim možná stát − s poukázáním na očekávanou vyšší bezpečnost autonomní dopravy − jednou skutečně zakáže chopit se volantu. Takové rozhodnutí však nebude ani tak právní či etické, ale především politické − a o to třaskavější.

Zatím jste si přečetli 90 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.