V Postřižinách přišlo období zkracování, sukní i vlasů. Ve světě mobilních telefonů letos přišla jiná móda − likvidace rámečků. Nový trend, který už v předchozích letech naznačili menší výrobci jako Sharp nebo obrozené čínské Xiaomi, vzal za svůj Samsung, LG a také Apple či Huawei. Telefony s malými rámečky nejsou jen nové a zajímavé. Jsou praktické. Do menšího prostoru je možné dostat výrazně větší obrazovku. Jako ideální příklad slouží iPhone X. Nový mobil od Applu má skoro o osm milimetrů větší obrazovku než iPhone 8 Plus, ale je o sedm milimetrů užší a o centi­metr a půl nižší.

Druhý výrazný trend se týká fotoaparátů − duální kamery dokážou s obrazem kouzlit nejen při tvorbě portrétů s umělecky rozmazaným pozadím, ale i při běžném snímání. Někteří výrobci používají jako sekundární kamerku zoom s dvojnásobným přiblížením, LG sází na širokoúhlý objektiv a například Huawei na kombinaci barevného a černobílého senzoru, který neumí zachytit barvy, ale o to více zachytí světla a detailů.

Nové funkce i designové prvky se do levnějších telefonů dostávají se zpožděním, proto nejvíce pozornosti poutají mobily s cenou kolem dvaceti tisíc korun a více. Zajímavé kousky jde najít i za poloviční nebo třetinovou cenu, jen je u nich nutné počítat s větším množstvím kompromisů.

Smutnou skutečností však je, že žádný telefon na trhu není dokonalý a i nejlepší modely jednotlivých výrobců mají objektivní nedostatky − může chybět konektor na sluchátka, zdířka na paměťovou kartu, delší výdrž baterie nebo všechno najednou.

Nejdražší: iPhone X

jarvis_5a158a39498e0896e0491c17.jpeg
Foto: Archiv

Utratit spoustu peněz za telefon je snadné. Stačí nechat zlatníka, aby libovolný přístroj zabalil do zlata a diamantů. Vertu, luxusní mobily z titanu, krokodýlí kůže a dalších vzácných materiálů, skončily bankrotem, a tak jako telefon na trhu s nejvyšší cenou zbyl nový iPhone X.

Apple si pověst nejdražšího výrobce mobilů udržuje dlouho, ale vždy to neplatilo. Například Galaxy Note 8 od Samsungu je dražší než iPhone 8 Plus. Nejnovější iPhone stojí v základní verzi 29 990 korun, ale základní kapacita paměti 64 GB bez možnosti rozšíření není dobrá volba. Ten správný model stojí 35 tisíc korun, což je pro masově vyráběný chytrý telefon novodobý rekord. Tato částka ovšem bledne ve srovnání s prvními mobilními telefony. Nokia Talkman MD59 v nabídce Eurotelu stála 60 tisíc korun. Úplně první mobilní telefon Motorola DynaTAC 8000X pak přišel v roce 1984 přibližně na 4000 dolarů.

iPhone X

Cena: 34 990 Kč
Displej: 5,8" AMOLED
Rozlišení: 1125 x 2436 bodů
Baterie: 2716 mAh
Paměť: 3 GB RAM, 256 GB úložiště
Fotoaparát: duální, 12 Mpx + 2x zoom

iPhone X proti původním mobilům nabízí přece jenom o něco více. Má nejlepší displej na trhu. AMOLED panel vyrábí Samsung, ale Apple dodal tu nejlepší část − povrchovou úpravu, jež odráží pouze čtyři procenta světla, které na obrazovku dopadne. Díky tomu vypadá displej iPhonu X jako křídový papír. Dojem trochu kazí vykousnutí obrazovky v horní části, ale dá se na to zvyknout. Funkce Face ID, tedy rozpoznání uživatelova obličeje, navíc zásek v obrazovce dokáže obhájit. I když není tak rychlá jako čtečka otisků prstů a vyžaduje od uživatele více úsilí, funguje překvapivě spolehlivě. Kromě toho je v iPhonu X také nejvýkonnější mobilní procesor na světě a Apple si ho, včetně grafického čipu, navrhl sám.

Ve srovnání s obyčejným iPhonem 8 nebo 8 Plus je iPhone X na první pohled odlišný. Nejenže má lepší obrazovku, je také hezčí, modernější, kompaktnější. Navíc nabízí i dvě nové funkce − možnost pořizovat portréty s rozostřeným pozadím i z přední kamery a posílat přátelům animoji. Krátké zprávy, ve kterých uživatel namlouvá svůj vzkaz a přetváří jej do animace, ve kterých hlavy zvířátek včetně jednorožce, popřípadě animované hovínko, kopírují mimiku uživatele.

Nový design s sebou nese také méně příjemné změny. Tou hlavní je odstranění tlačítka home, základního ovládacího prvku celého telefonu. Apple jej nahradil dotykovými gesty. Uživatele čeká několikadenní navykání na nový systém, který není tak intuitivní, jak bylo zvykem. Výrobce ale spoléhá na loajalitu svých zákazníků − pořád budou mít v ruce zařízení, které dává jasně najevo, že je jiné a taky dražší než ostatní telefony na trhu.

Nejlevnější: Xiaomi Redmi 4A LTE

jarvis_5a158a44498e34d8c8a2b901.jpeg
Foto: Archiv

Nevybrali jsme úplně nejlevnější "takytelefon" s dotykovou obrazovkou za tisíc korun. Takové existují, ale jsou jen pro zlost a kvůli pomalým reakcím a špatným displejům jsou vyloženě nevhodné pro zamýšlené uživatele − děti a seniory. Xiaomi Redmi 4A LTE je naproti tomu nejlevnější telefon, který ještě má smysl koupit.

Už písmena LTE v názvu říkají, že jde o přístroj schopný normálního fungování v českých mobilních sítích včetně rychlého přístupu k mobilnímu internetu. To, že za rok bude platba za přístup k webu v mobilu klidně několikrát vyšší než cena samotného telefonu, je jiný příběh.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Apple soupeří se Samsungem a stále výrazněji do boje o první místo promlouvá čínská konkurence.
  • Hezčí, tenčí, rychlejší. Všechno hraje roli a kdejaký telefon má svou přednost. Ale žádný není dokonalý.
  • Ekonom pro vás vybral 10 "nej" mobilů na trhu.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.