Pražská ulice Na Příkopě postoupila v žebříčku 68 nejdražších ulic světa z loňského 23. na letošní 22. místo. Nejdražší je horní část Páté avenue v New Yorku, kterou těsně následuje hongkongská Causeway Bay. Na třetí místo se posunula New Bond Street v Londýně, která je nejdražší ulicí v Evropě. Roční nájemné Na Příkopě činí necelou desetinu nájemného na Páté avenue. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Cushman & Wakefield.

Cushman & Wakefield každoročně ke konci června hodnotí 451 nejvěhlasnějších nákupních destinací v 68 zemích. V žebříčku figuruje vždy jedna nejdražší ulice z každé země. Podle letošního vydání dosahuje průměrné roční nájemné za metr čtvereční v ulici Na Příkopě 2640 eur (asi 67 480 korun), meziročně o desetinu více. Na stejnou úroveň se dostala Pařížská ulice, kde nájmy meziročně vzrostly o 12,8 procenta. Do letošního žebříčku ovšem byla podle pravidel vybrána ulice Na Příkopě, protože v něm figurovala i loni a Pařížská se jí pouze vyrovnala.

"V závislosti na přesné lokaci dané jednotky mohou být hodnoty nájmů v obou ulicích obdobné. Jedná-li se o výjimečné jednotky, co do rozlohy, rohového umístění, designu či velikosti výkladové plochy, nájemné může přesahovat i 3000 eur za metr čtvereční ročně," uvedl partner Cushman & Wakefield Jan Kotrbáček.

Na londýnské New Bond Street vzrostly nájmy meziročně v průměru o 37,5 procenta. Díky tomu vystřídala na pozici nejdražší evropské ulice pařížskou Champs-Élysées. Z okolních zemí se Maďarsko s ulicí Vaci utca umístilo na 32. pozici, Varšavská ulice Nowy Swiat obsadila 38. místo a Slovenská Obchodna ulica v Bratislavě 51. příčku.

"V porovnání s ostatními zeměmi střední Evropy je Česká republika výrazně napřed. Svědčí to o vyspělosti a atraktivitě zdejšího high streetu. Mezi jeho hlavní výhody patří fakt, že je kompaktně umístěn v historickém centru Prahy v takzvaném trojúhelníku, který tvoří Národní třída, náměstí Republiky a horní část Václavského náměstí a Muzea. Je tedy dobře přístupný jak pro místní, tak pro turisty," dodal Kotrbáček.