Na konci října byl Vojtěch Petráček v tajné volbě zvolen novým rektorem Českého vysokého učení technického (ČVUT). V posledním, pátém kole získal těsnou nadpoloviční většinu hlasů, kterou potřeboval, 23 z celkových 45.

Rozhodování o dalším směřování vysoké školy probíhalo v době, kdy mezi akademiky panuje vypjatá atmosféra. Současný rektor Petr Konvalinka akademiky rozděloval. Nově zvolený Petráček patřil mezi jeho odpůrce. Podle něj je nutné se zaměřit na zlepšení komunikace v rámci celé univerzity. "To se sice říká téměř v každém období, ale teď to bylo obzvláště na pováženou," říká v rozhovoru HN.

Kandidoval jste už před čtyřmi lety, dokázal byste říct, v čem ta minulá volba byla jiná než ta letošní?

V té minulé volbě jsme kandidovali dva a situace uvnitř univerzity byla úplně jiná. Dvakrát se do téže řeky nevstoupí.

Když říkáte jiná situace, myslíte, že nebyla tak vyhrocená jako letos?

Prostě jiná. Univerzita má vždycky svoje starosti v různých fázích vývoje.

Jak jste vnímal tu letošní volbu? Z pohledu nás novinářů to bylo hodně vypjaté. Různě se k nám dostávaly strategie, jak dosáhnout toho, aby vyhrál ten nebo onen. Vnímal jste rozpolcení na univerzitě?

Já jsem si v klidu připravil program, který jsem se snažil prezentovat. Takovéto detektivní teorie nemám moc rád.

Byl jste zvolen minimálním počtem hlasů, který jste potřeboval. Vzhledem k tomu, že jste senátor, mohl rozhodnout i váš hlas. Nebude kvůli tomu vaše pozice těžší?

To se přece nedá říct. Máme tajnou volbu. Pokud jde o ten mandát. Můj program je výhodný pro celou univerzitu, není důvod, proč by se lidem neměl líbit. Věci začnou fungovat, začneme spolu komunikovat, spolupracovat.