Plných 11 minut byl americký prezident Donald Trump bez své "hlásné trouby". Jeho účet na sociální síti Twitter zablokoval zaměstnanec společnosti. Firma nejdříve uvedla, že prezidentův Twitter byl kvůli chybě pracovníka neúmyslně odstaven, později ale oznámila, že účet deaktivoval zaměstnanec během své poslední pracovní směny v podniku. To vyvolává spekulace, že se tak stalo záměrně.

"Účet byl odpojený 11 minut a již byl obnoven. Pokračujeme ve vyšetřování a podnikáme kroky, které by tomu do budoucna zabránily," napsala nejdříve společnost Twitter s tím, že deaktivace byla neúmyslná. Později v prohlášení informovala o kontroverzních okolnostech události.

"Z vyšetřování vyplynulo, že to učinil zaměstnanec zákaznické podpory společnosti Twitter, který to udělal během svého posledního pracovního dne. Provádíme rozsáhlou interní inspekci," vysvětlil Twitter.

Událost okomentoval po několika hodinách i Trump. "Můj twitterový účet byl na 11 minut odstaven darebáckým zaměstnancem," napsal na twitteru prezident.

Zatímco někteří uživatelé sítě o incidentu žertovali, jiní poukazovali na to, jakou obrovskou moc zaměstnanci společnosti mají. Velmi jednoduše by tak mohli šířit i falešnou zprávu. Trump na Twitteru totiž často oznamuje politická rozhodnutí anebo dělá kontroverzní prohlášení, která vyvolávají mnoho reakcí.

Několik amerických médií poznamenalo, že incident není moc úsměvnou událostí, neboť představuje ekonomickou, diplomatickou a bezpečnostní hrozbu. Myslí si to například portál Business Insider, podle kterého mohl zmíněný bývalý zaměstnanec Twitteru zanechat na Trumpově účtu nějaké prohlášení, které by vyvolalo paniku na burzách, nebo napsat, že Amerika vypálila na Severní Koreu balistické rakety. Server dodal, že twitter je jadernou zbraní internetového věku.

Ačkoli někteří zaměstnance, který účet odpojil, kritizují, řada dalších ho označuje za hrdinu. Někteří dokonce požadují, aby dostal Nobelovu cenu za mír, neboť v Americe po jedenáct minut bylo líp. Mnoho uživatelů pak spekuluje, kdo byl oním tajemným zaměstnancem. Mezi návrhy jsou například Trumpova neúspěšná rivalka z prezidentských voleb Hillary Clintonová nebo Trumpův demokratický předchůdce Barack Obama.

Americký prezident je na sociální síti natolik aktivní, že americký Národní archiv už doporučil uchovávat jeho tweety mezi prezidentskými záznamy. Profesor národní bezpečnosti na U.S. Naval War College Tom Nichols zase upozornil, že je prezidentův Twitter ideálním pomocníkem pro nepřátele k sestavení Trumpova psychologického profilu.

Sám Trump si je síly Twitteru vědom a v rozhovoru pro Fox News v březnu uvedl: "Myslím, že nebýt Twitteru, nebyl bych tady." Jeho twitterový účet sleduje 41,7 milionu uživatelů.