Stále posilující koruna vůči euru snižuje českým farmářům dotace. Ministerstvo zemědělství pokrátilo podporu na veškeré citlivé komodity, jako jsou brambory, chov masného skotu nebo pěstování chmele. Zatímco loni touto cestou sedláci dostali 3,5 miliardy korun, letos resort přerozdělí zhruba 3,3 miliardy korun. 

"Rozpočtové částky na citlivé komodity jsou fixně stanoveny v jednotkách eur. Současně v tomto roce příjmu žádostí došlo ke změně výměr ploch a počtu zvířat, na které zemědělci požádali o podporu," vysvětluje mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková. Stát navýšil razantně sazby předloni, v roce 2014 zemědělci získali na citlivé komodity 1,5 miliardy korun.

V hlavní zemědělské platbě na plochu letos farmáři získají 3377 korun na hektar, loni to bylo 3514 korun. Ročně se v této podpoře vyplatí kolem 12,5 miliardy korun. Méně peněz zemědělci dostanou také na ozelenění a sníží se podpora pro začínající farmáře. Podle Josefa Stehlíka, předsedy Asociace soukromého zemědělství, farmáře nižší dotace neohrozí. "Rozdíl je pouze v řádech jednotek procent, nebude to na nás mít zásadní vliv," potvrzuje Stehlík, který zastupuje zejména drobnější české zemědělce. 

Snížení podpory neohrozí ani pěstitele cukrové řepy, kteří se nyní musí poprat s volným trhem. Začátkem října v Evropě padly cukerné kvóty, které svazovaly zemědělce a cukrovary. Tuzemští pěstitelé se na nadcházející období připravili a na česká pole zaseli o devět procent cukrové řepy víc než loni - nyní se pěstuje na 66 tisících hektarech. Zemědělci na tuto citlivou komoditu dostanou 450 milionů korun. 

"Tato částka se mezi nás dělí podle plochy, na níž se cukrovka pěstuje. Posilující koruna nás neovlivní, protože tím, že jsme zaseli víc hektarů, dostaneme víc," uvádí předseda představenstva Svazu pěstitelů cukrovky Čech Otakar Šašek.