Kombinace dobré ekonomické situace a příchodu nových subjektů hlavně z Česka znamená, že na trhu fúzí a akvizic je velmi mnoho peněz. "Všichni je chtějí nějak výhodně umístit. Na druhou stranu myslím, že trh se − minimálně v některých sektorech − dostává na vrchol," tvrdí Štěpán Flieger, výkonný ředitel oddělení fúzí a akvizic EY Česká republika.

V jakém stavu je trh fúzí a akvizic?

Optikou počtu transakcí je v porovnání s loňským rokem výrazně níže. Ale není to nějakým poklesem, spíše tím, že minulé období byl velký výkyv. Hlavní trend je mírně rostoucí, největšími tahouny jsou nemovitosti, až mám pocit, že se trh přehřívá. Možná že se blížíme k nějakému vrcholu, minimálně v tomto segmentu.

Vzniká na trhu bublina způsobená právě nemovitostmi a tím, že je na trhu velké množství peněz?

Ano, na trhu je opravdu velmi mnoho peněz, nejen těch na bilancích centrálních bank, ale i investičních, kdy řada fondů získala od investorů prostředky. A ti všichni je chtějí někam výhodně umístit. Dalším důvodem je fakt, že se ekonomice daří. Nejsou zde moc firmy, které se ocitají v problémech a potřebují třeba restrukturalizaci. Většina podniků je zdravá, rostou a tomu odpovídá očekávání a jejich valuace.