Ministr Havlíček přihrál lithium do cizích rukou, zlobí se politici

Ministerstvo průmyslu podepsalo memorandum o těžbě lithia na Cínovci se společností European Metals. Podle šéfa resortu Jiřího Havlíčka si tak stát zajišťuje možnost mít v budoucnu na těžbu vliv. European Metals zase v memorandu vidí záruku, že stát nebude těžbě bránit. Ko­munisté s podporou některých poslanců ČSSD a Svobody a přímé demokracie Tomia Okamury kvůli tomu chtějí svolat mimořádnou schůzi sněmovny. Lithium je podle nich strategická surovina a nepatří do cizích rukou. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš podpis memoranda označil za "krádež ČSSD za bílého dne".

Na burze v Praze vzniká trh pro menší firmy

jarvis_59ddfc9e498e2987e19904b8.jpeg
Foto: Tomáš Tesař

Menší a střední podniky dostanou možnost získat peníze pro svůj rozvoj na pražské burze. Projekt s názvem Start bude podle šéfa burzy Petra Koblice atraktivní hlavně pro společnosti, které potřebují peníze, ale nechtějí se dále zadlužovat. S akciemi se podle všeho bude obchodovat ve čtvrtletních aukcích. Minimální objednávka v aukci musí dosahovat půl milionu korun. Projekt odstartuje nejdříve kolem Vánoc.

Internetová ozvěna

jarvis_59ddfc9e498e2987e19904bc.jpeg
Foto: Ágúst G. Atlason

O celkem neznámém islandském městě Isafjordur se najednou na internetu objevilo několik článků. Respektive o originálně řešeném přechodu v jedné z městských ulic. Isafjordurská radnice se totiž rozhodla přinutit řidiče, kteří městem projíždějí, aby zpomalili pomocí optického klamu. Mimo Islandu mají "trojrozměrný" přechod také v Indii nebo v Brně.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.