Výrobce značek Nowaco, zmrzlin Prima nebo českých mražených hotovek Dobroty babičky Kláry nejvíc trápí nedostatek pracovníků a přehnaná byrokracie. "Pokud by třeba vláda zrušila zaměstnávání přes agenturní společnosti, tak jsme mrtví," tvrdí Bohumil Volf,  ředitel jedné z největších potravinářských firem v Česku Bidfood, v rozhovoru pro HN.

Loni jste měl políčeno na českého kapra. Jak projekt zpracování domácí ryby dopadl?

Strašně. Ukázalo se, že naše myšlenka neměla ekonomické řešení. Byl to jeden z projektů, který se nám nepovedl. Po poradách s odborníky jsme nezvládli kapra dostat na trh. Bylo by to příliš komplikované a drahé. Navíc lidé dneska mají raději pstruhy nebo candáty.

Ale jinak se vám dařilo dobře, rostly vám tržby i zisky.

Daří se nám. Minulý rok jsme měli 843 milionů EBIT (zisk před zdaněním a úroky, pozn. red.), letos jsme dosáhli miliardy korun. Ale dneska se podle mého daří každému, kdo trochu pracuje. Nemůžeme sehnat skoro žádné zaměstnance. A už vůbec ne ty, kteří by pracovali rukama.

Kolik vám chybí lidí?

Nepočítáme to. Kdybychom to udělali, tak se zblázníme. Klidně bychom přijali dvacet řidičů nebo skladníků. Naší výhodou je, že jsme na trhu dlouho. Zaměstnanci nám nechybí ve smyslu, že bychom nezvládli plnit zakázky.