Současná bitcoinová horečka může připomínat bublinu, jež splaskne, míní finanční poradce Tone Vays. Podle něj se ale týká velkého počtu nových digitálních měn, tzv. ICO, do kterých prý investují často nezkušení začátečníci. Jen letos do těchto měn investovali 2,3 miliardy dolarů. Vays tak oproti většině lidí angažovaných v kryptosvětě, kteří vyzdvihují svobodu, volá po regulaci. "Vždyť se mě na rady, jak investovat, ptal i 13letý kluk," říká.

HN: Pracoval jste v tradičním bankovnictví na Wall Street a nyní se naplno věnujete poradenství a obchodování s bitcoinem. Váš bývalý nadřízený a šéf JPMorgan Jamie Dimon přitom nedávno nazval kryptoměny jedním velkým podvodem. V čem je háček?

Někdy může chování bitcoinu připomínat bublinu, ale to slovo bych určitě nepoužil. A to i přes výkyvy v cenách. Pokud vám cena spadne přes noc z 3000 na 1800 dolarů, není to bublina. To by byl pád o 90 procent. Stále se to může stát, i když si myslím, že ne u bitcoinu. Spíš bych se toho bál u dalších kryptoměn a ICO (úpis nových měn, který připomíná úpis akcií, pozn. red.).