Celkem 31 politických stran a hnutí se bude v nadcházejících volbách ucházet o přízeň voličů. Pětiprocentní limit nutný pro vstup do sněmovny jich obvykle překročí jen pět či šest, a tak velké množství hlasů propadá. To ovlivňuje výsledky, protože si je přerozdělují velké strany. Jestli teď uspějí jen čtyři (přičemž jednou budou komunisté) a Andrej Babiš získá přes 30 procent, mohlo by jeho ANO 2011 sestavit i jednobarevnou vládu. Prosadí-li se piráti, zelení či Starostové, roste šance "antibabišovské" koalice.
Stabilita versus zastoupení
Pětiprocentní limit byl stanoven hned po pádu komunismu v roce 1989 a má bránit parlamentním hádkám a tříštění politiky i usnadnit vznik stabilní vlády. Mnoho občanů ale současně přichází o možnost prosazovat skrze vlastní poslance své představy a zájmy. Do roku 1992 propadala až čtvrtina hlasů, pak došlo ke stabilizaci a po vzniku ČR se toto číslo ustálilo na 12 procentech. "Lidé si zvykli na volební systém a snažili se volit racionálně tak, aby se jejich hlas neztratil," vysvětluje Jan Červenka ze Sociologického ústavu AV ČR.
Propadlé hlasy při volbách do Poslanecké sněmovny
V roce 2006 proti sobě bojující ODS a ČSSD pomocí agresivního marketingu odčerpaly voliče menším stranám. Navíc se zadařilo zeleným, kteří se dostali do sněmovny. Výsledkem proto bylo jen šest procent propadlých hlasů. Šlo ale o dočasný výkyv, za čtyři roky nastala opačná situace a voliči "vyhodili" téměř 19 procent hlasů. Důvodů bylo více. Na prvním místě však šlo o rebelii vůči tradičním stranám otřeseným ekonomickou krizí a skandály. S tím byl spojený trend preferovat neokoukané formace. Propad hlasů mohl být ještě větší, mnoho odpadlíků ale od ČSSD zachytily Věci veřejné a od ODS zase TOP 09. Tedy nové strany, které limit snadno překonaly.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 50 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později