Čeští výrobci obráběcích a tvářecích strojů dosáhli předloni historicky nejvyšších tržeb. Následoval pokles, k jehož hlavním příčinám patří potíže v Rusku a přiškrcení čínské poptávky. Celková pozice České republiky se však nezhoršuje, protože obdobný útlum zažili i konkurenti. V současné době jsou ředitelé tuzemských strojírenských firem zase optimističtí, což souvisí s příznivou situací u odběratelů ve vyspělých státech.
Nové stroje, které umožňují zvýšit produktivitu a přesnost výroby, potřebují zákazníci tehdy, když sami výrazně inovují. "Nejvýznamnějším oborem pro naši společnost je letecký průmysl," vysvětluje generální ředitelka společnosti Toshulin Dagmar Herring a dodává, že nákupy těchto strojů vždy souvisejí s náběhem sériové výroby leteckých motorů nové generace. K hlavním odběratelům patří v tomto případě USA, Francie a Čína, kde poptávka oživuje.
Zlepšuje se ovšem také perspektiva na dalších významných trzích. "V souvislosti se sankcemi došlo k útlumu v Rusku, ale v posledních měsících se nám v bývalém Sovětském svazu opět daří získávat zakázky," tvrdí Pavel Česnek, generální ředitel společnosti Žďas. "Současně se více zaměřujeme na západní Evropu, dále na Čínu, Indii, Střední východ a Vietnam, přičemž to pro nás nejsou úplně nové trhy, neboť ve většině těchto teritorií již máme dobré reference," zdůrazňuje Česnek.
Předností českých výrobců je flexibilita a to, že dokážou zákazníkům připravit stroj na míru.
Předností českých výrobců je flexibilita a to, že dokážou zákazníkům připravit stroj na míru. Nahrává jim i vysoká schopnost stroje inovovat a modernizovat. "Letos jsme kovárnám nabídli novou řadu kovacích lisů," líčí Jiří Zoufalý, generální ředitel společnosti Šmeral Brno. "Díky tomu zaznamenáváme rostoucí trend v poptávkách," doplňuje.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později