S Airbnb mají zkušenosti nejen pronajímatelé bytů a jejich hosté, ale i lidé bydlící v domech, v nichž se tyto byty pronajímají. Někdy jde vše bez problémů, Airbnb se však často stává rozbuškou nepříjemných sousedských sporů. Sousedé sice stěží dokážou ubytovateli v jeho byznysu zabránit, bránit se ale mohou, připomíná advokátka Bohdana Hejduková z portálu Pravnigramotnost.cz, který poskytuje právní poradenství bytovým společenstvím a družstvům.

Jak mohou lidé bránit tomu, aby jejich sousedé nabízeli své byty na Airbnb?

Problém krátkodobých pronájmů bytů v osobním vlastnictví nemá jednoduché řešení. Je na vlastníkovi, jak se svým majetkem naloží, a lze mu jen těžko zabránit, aby byt ne­přenechal jiným osobám. Možnosti, jak se krátkodobým pronájmům bránit, jsou prozatím kvůli absenci jasné právní úpravy velmi omezené. Lze postupovat pouze pečlivou úpravou pravidel užívání společných částí domu či pravidel rozúčtování služeb a plateb spojených se správou domu a pozemku ve stanovách společenství.

SVJ může za krátkodobě pronajímané byty účtovat vyšší poplatky.

Co by měla s ohledem na krátkodobé pronájmy obsahovat pravidla užívání společných částí domu?

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.